Notowania

Wrocław wybrany Europejską Stolicą Kultury

W walce o prestiżowy tytuł stolica Dolnego Śląska pokonała Warszawę, Katowice, Lublin i Gdańsk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

[Aktualizacja 17:11]

Wrocław zwyciężył w zmaganiach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Stolica Dolnego Śląska pokonała w ostatnim etapie selekcji Katowice, Lublin, Warszawę i Gdańsk. Werdykt komisja selekcyjna ogłosiła w Łazienkach Królewskich Warszawie, gdzie wczoraj przesłuchiwała przedstawicieli miast.

Prezydent Wrocławia nie krył radości po ogłoszeniu werdyktu. Rafał Dutkiewicz zaprosił na scenę cały zespół, który uczestniczył w pracach nad projektem. - _ Najważniejsi są ludzie. Najważniejsze jest to, co akcentujemy w nazwie naszego miasta: WrocLove _ - mówił prezydent Wrocławia.

POSŁUCHAJ, JAK WROCŁAW CIESZYŁ SIĘ Z WYGRANEJ:

* *(Źródło: IAR)

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski (który sam wywodzi się z Wrocławia) powiedział, że mimo zwycięstwa stolicy Dolnego Śląska cały konkurs jest zwycięstwem Polski.

- _ Wygrała Polska, dlatego, że miasta, które przygotowały tę prezentację, przygotowywały i prezentacje i programy i projekty na bardzo wysokim poziomie _ - powiedział Zdrojewski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA ZDROJEWSKIEGO:

*(Źródło: IAR) *

Zdrojewski zapewnił, że ministerstwo pomoże przy realizacji projektów, które były zaplanowane przez inne miasta kandydujące do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Europejska Stolica Kultury to najpoważniejszy program kulturalny Unii Europejskiej skierowany do miast i najbardziej rozpoznawalna inicjatywa unijna w dziedzinie kultury. Pomysłodawcą konkursu była minister kultury Grecji Melina Mercouri, a pierwszy tytuł ESK przypadł Atenom w 1985 roku.

Według obowiązujących aktualnie zasad, co roku wybierane są dwie Europejskie Stolice Kultury. W 2016 roku tytuł ESK będzie nosić jedno miasto polskie i jedno hiszpańskie. Miasto otrzymuje tytuł za program szczególnych wydarzeń kulturalnych, które zamierza zorganizować w trakcie danego roku. Nie chodzi o spis imprez kulturalnych, lecz o specjalnie wykreowane projekty. Wydarzenia te mają być skupione wokół idei, która powinna odzwierciedlać specyfikę miasta.

Czytaj w Money.pl

Tagi: europejska stolica kultury, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz