Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
06.04.2010 10:43

Wstrząsający film: żołnierze USA strzelają do cywilów

Nagranie pochodzi z jednej z kamer umieszczonych w śmigłowcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WikiLeaks)

Film pokazuje, jak 12 irackich cywilów ginie w ostrzale prowadzonym z pokładu amerykańskiego śmigłowca w Bagdadzie w 2007 roku.

Zamieszczony został przez portal WikiLeaks, który nie ujawnia, od kogo otrzymał nagranie; precyzuje jedynie, że pochodzi ono z kamer umieszczonych w amerykańskich śmigłowcach szturmowych Apache.

Portal WikiLeaks prowadzi kampanię na rzecz wolności informacji i zamieszcza w internecie dokumenty, które dostał w wyniku przecieku.

Do tej pory Pentagon nie wydał oficjalnego oświadczenia w sprawie autentyczności filmu.

Według BBC wideo jest dobrej jakości i wydaje się być autentyczne. Towarzyszą mu nagrania łączności radiowej pilotów i sił amerykańskich na ziemi.

Na filmie widać grupę około ośmiu osób na jednej z bagdadzkich ulic. Piloci śmigłowca identyfikują ich jako uzbrojonych rebeliantów. _ - On ma RPG (ręczny granatnik przeciwpancerny). Będę strzelał _ - słychać, jak mówi głos w przekazie radiowym. Po chwili pada seria z działka śmigłowca i ludzie na ulicy giną.

Po kilku minutach na miejsce przyjeżdża furgonetka i znajdujący się w niej ludzie zaczynają zabierać do samochodu rannych. Ta grupa również zostaje ostrzelana. W sumie ginie 12 osób.

Łączność radiowa jednak jest kontynuowana - pisze BBC. _ - Wygląda na to, że ktoś rusza się w furgonetce. To chyba dziecko _. Żołnierze na ziemi ustalają, że wśród ofiar jest dwoje dzieci; decydują się na zabranie ich do szpitala. _ - Cóż, to ich wina, że zabrali dzieci na wojnę _ - mówi głos w przekazie radiowym.

*ZOBACZ NAGRANIE: *

BBC informuje, że w dniu, w którym doszło do incydentu w lipcu 2007 roku, zginęło dwóch dziennikarzy pracujących dla agencji Reutera.

Rzecznik Reutera nie ma pewności, czy wśród osób na filmie są dziennikarze.

WikiLeaks opublikował oświadczenie szefa działu informacji Reutera Davida Schlesingera, według którego nagranie jest dowodem na ryzyko, z jakim związane jest dziennikarstwo wojenne.

Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz