Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybór szefa klubu SLD. Kalisz faworytem

0
Podziel się:

Jutro po raz pierwszy spotka się nowy - liczący w tej kadencji Sejmu 27 posłów - klub SLD, który wybierze kierownictwo.

Wybór szefa klubu SLD. Kalisz faworytem
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jutro po raz pierwszy spotka się nowy - liczący w tej kadencji Sejmu 27 posłów - klub SLD, który wybierze swe kierownictwo. Kandydowanie na przewodniczącego zapowiedział już Ryszard Kalisz i to on póki co ma największe szanse, by objąć tę funkcję.

Zamiar kandydowania Kalisz zadeklarował wczoraj w _ Superstacji _. Jak mówił, chce _ przechować istotę lewicy włączającej, a nie wyłączającej _. Jeszcze w ubiegłym tygodniu współpracownicy posła Sojuszu zapewniali, że cieszy się on poparciem 18 na 27 posłów Sojuszu. Teraz jednak - według jednego z warszawskich działaczy tej partii - głosy rozkładają się 14:13 lub 15:12 dla Kalisza.

_ - Jak widać ta przewaga jest bardzo niewielka, więc tak naprawdę trudno przewidzieć, co się wydarzy _ - zaznaczył anonimowy rozmówca. Głosowanie w sprawie przewodniczącego ma być tajne.

Na razie nic nie wskazuje na to, żeby Kalisz miał kontrkandydata - startować nie zamierza ani szef Sojuszu Grzegorz Napieralski, ani nikt z jego współpracowników. _ _

_ - Przewodniczący Grzegorz Napieralski nie będzie kandydował na funkcję szefa klubu. To posłowie zdecydują, kto będzie kierował klubem _ - powiedział rzecznik partii Tomasz Kalita.

Wiceszef klubu Sojuszu z minionej kadencji Sejmu Leszek Aleksandrzak przyznał, że w klubie są posłowie, którzy chętnie widzieliby go w roli przewodniczącego klubu, jednak on sam nie planuje ubiegać się o tę funkcję.

_ - Na pewno nie wyrażę zgody na kandydowanie, ponieważ musi być trochę inne funkcjonowanie klubu. Oczywiście każdy ma prawo zgłosić każdego - jest demokracja, ale myślę, że jutro podejmiemy słuszne decyzje i wybierzemy takie kierownictwo klubu, które zapewni dobre funkcjonowanie _ - zaznaczył Aleksandrzak.

**Czytaj w Money.pl

**Ziobryści chcą rozliczeń w PiS. "Ciężka porażka"
Wykluczył jednocześnie możliwość oddania głosu na Kalisza. W jego opinii, lepszym kandydatem byłby chociażby były premier Leszek Miller. - _ Bardzo się cieszę, że pan poseł Kalisz wyraził wolę kandydowania, ale uważam, że miejsce Ryszarda Kalisza jest gdzie indziej. Ryszard jest bardzo medialny, tymczasem klub to przede wszystkim praca organizacyjna _ - powiedział Aleksandrzak.

Miller również nie przewiduje kandydowania. _ - Nie, raczej nie _ - powiedział dziś. natomiast według współpracowników Kalisza, skontaktował się z nim Napieralski. Być może na jutrzejszym posiedzeniu klubu ze strony lidera SLD padnie propozycja: Kalisz szefem klubu, a Napieralski - kandydatem na wicemarszałka Sejmu.

Istnieje jednak ryzyko, iż na obecność szefa SLD w prezydium Sejmu nie zgodzi się Platforma Obywatelska, która - jako zwyciężczyni wyborów parlamentarnych - ma największy klub. To od niej bowiem będzie zależało, czy Sojusz w ogóle dostanie stanowisko wicemarszałka.

Kalisz zapowiedział, że jeśli zostanie w środę wybrany na przewodniczącego klubu SLD, zaprosi do współpracy dwóch wywodzących się z lewicy senatorów niezależnych: Włodzimierza Cimoszewicza i Marka Borowskiego. - _ Moim zamiarem - gdybym został wybrany - jest jak najpełniejsze włączenie ich do działań klubu _ - zaznaczył Kalisz.

SLD-owskie rozliczenia w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t20798.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/katastrofalny;wynik;sld;stracilismy;historyczna;szanse,76,0,932684.html) Fatalny wynik SLD. Napieralski na dywanik _ - Oczekuję na rozmowę z przewodniczącym, jak wszyscy członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej _- mówi Wojciech Olejniczak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t160786.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;wielkim;przegranym;wyborow,20,0,932628.html) SLD wielkim przegranym wyborów Lider Sojuszu przyznał, że tegoroczne wybory były najtrudniejszymi od wielu lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)