Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Czechach. Siedem partii w nowym parlamencie

0
Podziel się:

W zakończonych wczoraj przyśpieszonych wyborach parlamentarnych zwyciężyli socjaldemokraci ze słabym wynikiem niespełna 21 procent.

Wybory w Czechach. Siedem partii w nowym parlamencie
(Vlastula/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Wyniki rozczarowały przede wszystkim uważanych za faworyta wyborów - Czeską Partię Socjaldemokratyczną i jej liderów. Zdecydowaną porażkę poniosły partie, które tworzyły w ostatniej kadencji koalicję. Konserwatystom i centroprawicy z _ TOP09 _ wyborcy wystawili rachunek za nieudolne rządzenie, akceptowanie korupcji, skandali i afer.

Natomiast zadowolony może być jedynie miliarder Andrej Babisz lider partii ANO 2011. Zdobył prawie 19 procent i uzyskał drugi wynik. Powrócą też do izby chrześcijańscy demokraci. Znajdą się w niej także populiści i nacjonaliści z ruchu _ Świt _zdobywając 7 procent głosów.

Jak wynika z pierwszych publicznych deklaracji liderów wszystkich bez wyjątku partii, nikt z nikim nie chce założyć koalicji. Przynajmniej na razie. Kiedy opadną emocje, może politycy znajdą wyjście z patowej sytuacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto utworzy rząd koalicyjny w Czechach? W wyborach parlamentarnych, które przeprowadzono w Czechach wczoraj i dzisiaj, pierwsze miejsce zajęli socjaldemokraci, a trzecie komuniści.
Liczą na komunistów w czeskim rządzie Największe szanse na wygraną mają socjaldemokraci, lecz bez perspektywy na samodzielne rządy. Trudno im będzie też stworzyć stabilną koalicję.
Prezydent Czech z misją na Ukrainie. Jaką? Zeman zamierza skłonić Wiktora Janukowycza do zwolnienia skazanej na 7 lat więzienia Julii Tymoszenko. Była premier ze względu na poważny stan zdrowia przebywa od kilkunastu miesięcy w więziennym szpitalu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)