Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji. Niemiecki dziennik prowokuje

0
Podziel się:

Greccy politycy jednym głosem wyrazili dzisiaj oburzenie z powodu prowokacji, jaką jest według nich zamieszczenie w niemieckim wydaniu Financial Times Deutschland.

Wybory w Grecji. Niemiecki dziennik prowokuje
(AP/FOTOLINK/East News)
bEUfMyad

Greccy politycy jednym głosem wyrazili dzisiaj oburzenie z powodu prowokacji, jaką jest według nich zamieszczenie w niemieckim wydaniu _ Financial Times Deutschland _(FTD), apelu o głosowanie w niedzielnych wyborach na prawicę, a przeciwko radykalnej lewicy.

W komentarzu redakcyjnym zamieszczonym na pierwszej stronie po niemiecku i grecku dziennik wyjaśnia, że robi wyjątek, radząc Grekom, by zagłosowali przeciwko Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) w sytuacji, gdy niedzielne wybory będą decydujące.

_ - FTD i większość Greków mają wspólny interes: ich kraj musi utrzymać euro _ - pisze gazeta. _ - Jedynie dzięki partiom, które akceptują warunki kredytodawców, wasz kraj może utrzymać euro _ - dodaje.

bEUfMyaf

_ - Stawcie opór demagogii Aleksisa Ciprasa i jego Syrizie. Nie ufajcie obietnicom, na podstawie których można tak po prostu, bez konsekwencji, zerwać porozumienia _ - pisze _ FTD _.

Gazeta otwarcie wzywa Greków do głosowania na konserwatywną Nową Demokrację Antonisa Samarasa. _ - Nie jest to łatwa decyzja _, zwłaszcza że _ partia ta przez dekady prowadziła złą politykę _ - podkreśla dziennik. Ale - jak zastrzega zarazem - _ wasz kraj będzie lepiej funkcjonował z koalicją pod przewodnictwem Samarasa niż Ciprasa, który chce wrócić ku przeszłości i odwołuje się do złudzeń świata, który nie istnieje _.

W oficjalnym komunikacie SYRIZA ostro skrytykowała komentarz _ FTD _. Według ugrupowania jest on _ bez precedensu, uderza w narodową godność i ma na celu podkopanie demokracji _ w Grecji.

_ - Jedyne, co jeszcze może się stać po tym prowokacyjnym i obraźliwym komentarzu _: kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej minister finansów Wolfgang Schaeuble powinni _ przyjechać i rozdawać karty do głosowania na prawicę _ - ironizował jeden z przedstawicieli kierownictwa Syrizy Dymitris Papadimulis.

bEUfMyal

Prawica, która idzie łeb w łeb z Syrizą, podobnie jak socjaliści skrytykowała artykuł. Oceniła, że w tym przypadku _ FTD _ działał na korzyść lewicy._ - Jesteśmy dumnym narodem, nie chcemy rad, nie chcemy prowokacji, ani machinacji _ - oświadczył rzecznik konserwatywnej Nowej Demokracji.

Niedawna minister ds. rozwoju i żeglugi Anna Diamantopulu z Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK) oceniła, że komentarz _ FTD _ jest _ wyjątkowo niestosowny _; zarzuciła dziennikowi, że jest _ dodatkiem gazety "Awgi" _, organu Syrizy.

Przywódca Syrizy Aleksis Cipras obiecał wczoraj swym zwolennikom, że wybory 17 czerwca doprowadzą do zmiany warunków porozumienia, jakie Grecja podpisała z UE i MFW, ale nie spowodują wystąpienia kraju ani ze strefy euro, ani z UE.

SYRIZA, która w wyborach 6 maja zajęła drugie miejsce, po Nowej Demokracji, uważa, że memorandum podpisane między Grecją a _ trojką _ (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) powinno zostać zastąpione przez Narodowy Plan Odnowy i Rozwoju.

bEUfMyam

To stanowisko było jednym z głównych powodów, dla których próby utworzenia rządu koalicyjnego po poprzednich wyborach zakończyły się fiaskiem. Według wielu komentatorów może ono też doprowadzić do sytuacji, w której - jeśli SYRIZA zwycięży w wyborach i zdoła utworzyć rząd na swoich warunkach - Grecja będzie zmuszona do opuszczenia strefy euro.

Cipras nie zgadza się jednak z takim scenariuszem i podczas wystąpień przedwyborczych konsekwentnie utrzymuje, że koszt wystąpienia Grecji ze strefy euro byłby niewspółmiernie wysoki i że Unii bardziej opłaca się zgodzić na powtórne negocjacje.

Czytaj więcej w Money.pl
Od tego zależy, czy kraj upadnie na kolana Cypr jest bliski zebrania środków na dokapitalizowanie swego drugiego co do wielkości banku, zagrożonego ze względu na powiązania z Grecją.
Wkrótce ważna decyzja w sprawie euro Jest to najbaczniej obserwowane głosowanie w Unii, ze względu na obawy, że wyjście Aten z unii walutowej nasili kryzys finansowy w całej Europie.
Hollande w greckiej TV. Mówi, co im grozi Prezydent Francji udzielił wywiadu greckiej stacji telewizyjnej cztery dni przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju.
bEUfMyaG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)