Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji zakończone. Wielkie straty dużych partii

0
Podziel się:

Wybory parlamentarne wygrała konserwatywna Nowa Demokracja. Żadna partia nie uzyskała większości. Szykują się nowe wybory?

Wybory w Grecji zakończone. Wielkie straty dużych partii
(SOTIRIS BARBAROUSIS)
bEKDtOtN

Rezultaty wyborów w Grecji po podliczeniu 99 proc. głosów potwierdziły, że obie partie koalicji rządzącej, która zatwierdziła oszczędnościowy program w zamian za pakiety ratunkowe, nie uzyskały większości parlamentarnej - podało greckie MSW.

Aktualizacja, 07.05, godz. 8.57

Nowa Demokracja (ND) i socjalistyczna partia PASOK uzyskały łącznie 32,07 proc. głosów, co daje im 149 mandatów w parlamencie liczącym 300 deputowanych.

bEKDtOtP

Przywódca greckich konserwatystów z ND Antonis Samaras i szef socjalistów Ewangelos Wenizelos zapowiadali wcześniej, że podejmą próbę utworzenia rządu koalicyjnego. ND i PASOK - partie, które dominowały na greckiej scenie politycznej przez prawie cztery dekady - płacą cenę za przeciągający się, głęboki kryzys finansowy. Do wyborów obie partie tworzyły antykryzysowy rząd koalicyjny.

Zobacz, jak głosowali Grecy (Al Jazeera, ang.):

Wyborcy rozgniewani dwoma latami oszczędności, na które Grecja przystała, by otrzymać wielomiliardowe pakiety ratunkowe, w obliczu groźby bankructwa, masowo odwrócili się od głównych sił politycznych, zwracając się ku mniejszym partiom.

Partia, która otrzymała najwięcej głosów, będzie miała trzy dni na próbę stworzenia koalicji. Jeśli się to nie powiedzie, kolejną próbę podejmie partia, która zajęła drugie miejsce i też będzie na to miała trzy dni. W razie kolejnego fiaska szansę dostanie partia, która zdobyła trzecie miejsce. Gdyby żadnej z tych partii nie udało się utworzyć koalicji, Grecję czekają nowe wybory.

bEKDtOtV

Wielkie straty poniósł socjalistyczny PASOK, zdobywając zaledwie 13,19 proc. głosów. W 2009 roku partia ta wygrała wybory z wynikiem 43,92 proc. Drugie miejsce, według prognozy MSW, zdobyła Radykalna Koalicja Lewicy (SYRIZA), na którą głosowało 16,76 proc. wyborców.

Skrajnie prawicowa, antyimigrancka Złota Jutrzenka zdobyła - według sondażu exit poll - 6-8 proc. głosów. Jeśli potwierdzi się ta prognoza, Złota Jutrzenka znajdzie się w parlamencie. Próg wyborczy wynosi 3 procent.

bEKDtOtW

Przywódca PASOK Ewangelos Wenizelos powiedział w niedzielę wieczorem, że jego partia zapłaciła cenę za działania, podejmowane w związku z kryzysem. Wyraził opinię, że greccy wyborcy nie dali wyraźnego mandatu żadnej partii i że utworzenie koalicji będzie trudne.

Podczas swojego ostatniego publicznego wystąpienia przed niedzielnymi wyborami Wenizelos ostrzegał wyborców przed niebezpieczeństwem głosowania na partie przeciwnych programowi oszczędnościowemu narzuconemu Grecji przez UE i MFW.

_ - Jeśli pójdziecie tą drogą, znajdziemy się poza strefą euro, i to nie dlatego, że ktoś nas wyrzuci, ale dlatego, że nie będziemy w stanie wytrzymać ekonomicznego ciężaru pozostania w strefie wspólnej waluty i będziemy błagać, aby nam pozwolono odejść _ - powiedział Wenizelos w czasie piątkowego wiecu PASOK na ateńskim placu Syntagma, w którym uczestniczyło tylko około 3 tys. wyborców.

W niedzielę wieczorem Wenizelos wzywał do utworzenia rządu jedności narodowej z udziałem wszystkich partii, popierających skorzystanie przez zagrożoną bankructwem Grecję z międzynarodowych pakietów ratunkowych, z którymi wiąże się konieczność ogromnych oszczędności i wyrzeczeń.

bEKDtOtX

Niemiecka agencja dpa skwitowała grecki sondaż exit poll słowami: _ hiobowa wieść dla strefy euro _. Agencja podkreśla, że zdecydowanie umocniły w Grecji swą pozycję radykalne siły polityczne, przeciwne bolesnej sanacji zadłużonego kraju. Wyborcy ukarali główne partie polityczne - Nową Demokrację i PASOK - które zobowiązały się wobec międzynarodowych wierzycieli do kontynuowania programu oszczędnościowego.

W tej chwili w ogóle nie wiadomo, jaki grecki rząd będzie negocjował z międzynarodowymi kredytodawcami. Gdyby nowy rząd nie dotrzymał zobowiązań dotyczących oszczędności, Grecja mogłaby zostać pozbawiona pomocy z zagranicy, co z kolei mogłoby oznaczać bankructwo.

Czytaj więcej o wyborach w Grecji
Kończą się wybory w Grecji. "Ten kraj schodzi na psy" W siłę rosną małe partie. Ludzie głosują także na komunistów chwalących ZSRR.
Neonaziści i komuniści. To przyszłość Grecji? Niechęć do narzuconych Grecji przez UE drakońskich oszczędności przysparza politycznego poparcia partiom populistycznym i ekstremistom.
Dramatyczny spadek notowań. Stracili zaufanie Grecy znienawidzili polityków? Na pewno nie poprą ich w nadchodzących wyborach.
bEKDtOuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)