Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w USA. Obama zwiększa przewagę nad Romneyem

0
Podziel się:

Julia Stark z ośrodka Ipsos wskazuje na zależność między rosnącym optymizmem Amerykanów a rosnącym poparciem dla Obamy.

Wybory w USA. Obama zwiększa przewagę nad Romneyem
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bFeLjsYB

Rosnący optymizm wśród Amerykanów przekłada się na rosnące poparcie dla prezydenta Baracka Obamy, zwiększając jego przewagę nad rywalem Mittem Romneyem na kilka tygodni przed listopadowymi wyborami prezydenckimi - wynika z opublikowanego w środę sondażu.

Według badania ośrodka Ipsos wykonanego na zlecenie agencji Reuters 39 proc. Amerykanów jest przekonanych, że ich kraj podąża w dobrym kierunku, a 55 proc. jest odmiennego zdania.

To znaczna różnica w porównaniu z badaniem z sierpnia, gdy tylko 31 proc. badanych dobrze oceniało ogólną sytuację USA, a 64 proc. wyrażało w tej sprawie pesymizm. To najwyższy poziom zadowolenia wśród Amerykanów od sierpnia 2010 roku.

bFeLjsYD

48 proc. respondentów wskazało Obamę jako kandydata, na którego zagłosowaliby, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w dniu badania; na republikanina Mitta Romneya głos oddałoby 45 proc. pytanych. Wcześniejsze sondaże dawały Obamie i Romneyowi niemal równe szanse na zwycięstwo.

Julia Stark z ośrodka Ipsos wskazuje na zależność między rosnącym optymizmem Amerykanów a rosnącym poparciem dla Obamy. Większe zadowolenie deklarowane przez badanych to _ dobra wiadomość dla Obamy _. - _ Im więcej ludzi uważa, że sprawy ogólnie idą w dobrym kierunku, tym łatwiej będzie mu wywalczyć reelekcję _ - zaznacza.

Według niej na poprawę notowań Obamy wpływ miała zarówno zeszłotygodniowa konwencja Demokratów w Charlotte, jak i generalnie lepsze odczucia Amerykanów co do stanu krajowej gospodarki. 44 proc. badanych uważa, że Obama ma satysfakcjonujące kwalifikacje w dziedzinie gospodarki, tyle samo respondentów postrzega tak Romneya.

Sondaż Reuters/Ipsos przeprowadzono telefonicznie z udziałem 1089 osób pełnoletnich w dniach 7-10 września. Błąd statystyczny wynosi 3,1 punktu procentowego.

bFeLjsYJ
Czytaj więcej w Money.pl
Tak wygląda kampania Mitta Romney'a w USA Mitt Romney rozpoczyna dziś wzmożoną kampanię wyborczą. On i jego współpracownicy wybierają się autokarem do trzech stanów gdzie będą zabiegać o głosy tych, którzy nie zdecydowały kogo poprzeć.
Obama zdobył przewagę, ale rywal jest blisko Analitycy wskazują, że przewaga kilku punktów procentowych z ostatnich sondaży jest istotna, ale nie przesądza jeszcze o wyniku wyborów.
Obwiniają Obamę za dług USA. Powiesili zegar W hali obrad konwencji uruchomiono wielki zegar elektroniczny obrazujący powiększający się dług publiczny USA.
bFeLjsZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)