Notowania

chiny
13.12.2013 20:57

Wybuch w kopalni na zachodzie Chin. Są ofiary

Co najmniej 21 osób zginęło w kopalni węgla kamiennego - poinformowała dzisiaj agencja Xinhua. Przyczyną katastrofy była eksplozja gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(egorgrebnev/CC/Flickr)

Z informacji agencji wynika, że podziemny wybuch uwięził 34 górników, jednak w wyniku akcji ratunkowej udało się uratować 13 z nich. Wszczęto śledztwo mające na celu wyjaśnienie przyczyn wypadku.

Chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie, regularnie dochodzi w nich do wypadków. Winą za taki stan rzeczy obarcza się pośpiech w wydobyciu surowca oraz brak poszanowania dla norm bezpieczeństwa. W celu poprawy tej sytuacji chiński rząd zamierza zamknąć do 2015 roku około 2 tysięcy małych kopalni wydobywających poniżej 90 tys. ton węgla rocznie. Zgody na dalszą działalność nie dostaną też nowe kopalnie węglowe wydobywające poniżej 300 tys. ton rocznie.

W roku 2002 w wypadkach górniczych w ChRL zginęło prawie 7 tys. osób. W ostatnich latach statystyki nieco się poprawiły w następstwie zamknięcia małych, nielegalnych kopalni i zwiększenia zasad bezpieczeństwa.

Z oficjalnych statystyk wynika, że w 2011 r. w kopalniach w Chinach zginęło blisko 2 tys. osób; w ub.r. - ponad 1300 osób, przy czym w dwóch trzecich do wypadków dochodzi w małych kopalniach. Rzeczywisty bilans jest prawdopodobnie wyższy, ponieważ właściciele kopalni często nie zgłaszają wypadków z obawy przed stratą zysków. Chiny mają olbrzymie złoża węgla kamiennego i ok. 12 tys. kopalni.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz