Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wypadek
26.09.2010 13:10

Wypadek polskiego autobusu w Niemczech, są ofiary śmiertelne

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych zginęło 13 osób, 29 zostało rannych, z czego 9 ciężko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ostatnia aktualizacja 20:05

*Doszło do niego na południe od Berlina w pobliżu zjazdu z autostrady prowadzącego w kierunku lotniska Schonefeld. Według ustaleń policji, polski autokar został zepchnięty z jezdni przez wjeżdżający na autostradę samochód i uderzył w filar wiaduktu. Na miejsce katastrofy udali się premier Donald Tusk i minister zdrowia Ewa Kopacz. *

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki poinformował, że w wypadku zginęło 13 osób. 29 zostało rannych, z czego 9 ciężko. Ranni zostali przetransportowani do okolicznych szpitali, niektórzy za pomocą śmigłowców. Według Bosackiego osoby, które nie ucierpiały w katastrofie, jadą już do Polski.

- _ Autobus, który rozbił się w Niemczech, był wynajęty przez Nadleśnictwo Złocieniec _ - potwierdziła przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Do wypadku doszło między miejscowościami Genshagen i Rangsdorf na południe od Berlina.

Polski autobus, wracający z Hiszpanii do kraju, przewoził 49 osób, głównie pracowników nadleśnictwa w Złocieńcu pod Szczecinkiem wraz z rodzinami. Szczegóły wypadku nie zostały jeszcze ustalone. Na miejscu są policjanci z całej Brandenburgii, straż pożarna i służby medyczne. Autostrada A10 będzie zamknięta prawdopodobnie do wieczora.

MON wyśle samolot?

Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o oddelegowania samolotu CASA do pomocy ofiarom wypadku. Janusz Sejmej powiedział, że siły zbrojne przygotowują się do tego zadania. Rzecznik MON podkreślił, że decyzja w sprawie wysłania samolotu będzie należeć do sztabu kryzysowego, premiera Donalda Tuska lub minister zdrowia Ewy Kopacz, którzy są już w Berlinie.

Rzecznik Sił Powietrznych Robert Kupracz powiedział, że maszyna czeka na zlecenie odpowiednich służb. - _ To, kto poleci zależy od charakteru zadania, jakie dostaniemy do wykonania. W obecnej konfiguracji możemy przewieźć jednorazowo ponad 40 osób _ - dodaje rzecznik Sił Powietrznych.

*Rozpoczęło się śledztwo *

_ - Wszczęto śledztwo w sprawie wypadku polskiego autokaru w Niemczech _ - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.

Dodała, że wstępne czynności przeprowadza Prokuratura Rejonowa w Stargardzie Szczecińskim, ponieważ na terenie jej jurysdykcji działa firma przewozowa, do której należy rozbity w Niemczech autokar. W poniedziałek śledztwo w sprawie wypadku ma przejąć Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

- _ Policja i prokuratura są już w siedzibie firmy, która organizowała wyjazd. Zabezpieczają wszystkie dokumenty dotyczące wycieczki, autobusu i kierowców _ - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski.

Sokołowski dodał, że na miejsce wypadku udają się przedstawiciele policji i prokuratury, którzy zbierają dokumentację dla polskich organów śledczych. W sprawę został zaangażowany także oficer łącznikowy polskiej policji w Berlinie. - _ W razie konieczności służymy niemieckiej policji pomocą w zakresie czynności prawnych _ - powiedział Sokołowski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t90458.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/24;osoby;ranne;w;wypadku;polskiego;autobusu,170,0,638890.html) 24 osoby ranne w wypadku polskiego autobusu Wszystkich rannych przewieziono do szpitali w okolicy. Poważniejsze obrażenia ma jedna osoba.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t102497.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/22;ofiary;wypadku;w;afganistanie,72,0,648264.html) 22 ofiary wypadku w Afganistanie Autobus, który jechał do Kabulu, w pobliżu Kandaharu zjechał z drogi i przewrócił się.
Tagi: wypadek, autobus, niemcy, Berlin, ranni, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz