Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wysiedlenia Romów. Serbowie przenoszą ich z Belgradu

0
Podziel się:

Około 250 romskich rodzin zostało wysiedlonych z drewnianych ruder, w których mieszkały od lat w Belgradzie.

Wysiedlenia Romów. Serbowie przenoszą ich z Belgradu
(PAP/EPA)

Około 250 romskich rodzin zostało wysiedlonych z drewnianych ruder, w których mieszkały od lat w Belgradzie. Władze stolicy Serbii podjęły decyzję w tej sprawie mimo protestów miejscowych organizacji pozarządowych i Amnesty International (AI).

Na zdjęciu wysiedlenia francuskich Romów

Około 1000 Romów wywieziono autobusami, a ich rzeczy - ciężarówkami. Ich dzikie osiedle sąsiadowało, jak pisze AFP, z nowym osiedlem Belvil w północno-zachodniej części Belgradu. Na miejscu, które opuścili Romowie, już czekały spychacze gotowe do burzenia ruder.

Część ludzi trafi do miast na południu Serbii skąd pochodzą, inni pozostaną na peryferiach Belgradu w metalowych kontenerach mieszkalnych - podało belgradzkie radio.

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International potępiła tę operację, oświadczając, że jest to _ jawne naruszenie norm międzynarodowych _. Według AI _ przymusowa eksmisja _ jest _ rażącym _ łamaniem praw człowieka. Organizacja orzekła, że serbski rząd w sposób oczywisty narusza prawo międzynarodowe, zezwalając władzom Belgradu na to wysiedlenie.

Władze serbskiej stolicy twierdzą, że osiedle było nielegalne i uniemożliwiało realizację projektów budowlanych. Co więcej rozszerzało się, a Romowie, których przesiedlano do innych części miasta, stopniowo wracali.

Osiedle znajduje się w pobliżu luksusowego hotelu i nowego kompleksu mieszkalnego o nazwie Belvil. Deweloperzy skarżyli się, że nie mogą sprzedać apartamentów z powodu bliskości slumsów.

Burmistrz Belgradu Dragan Dżilas, którego już w przeszłości krytykowano za wysiedlenia Romów, bronił swej polityki, mówiąc, że przesiedleni będą się lepiej czuć w nowych miejscach. Dodał, że sytuacja Romów jest problemem w całej Europie, lecz Belgrad robi, co w jego mocy.

Według danych szacunkowych w Serbii mieszka 500 tysięcy Romów, czyli ok. 7 proc. ludności. Często, jak pisze Associated Press, stają się ofiarami prześladowań ze strony skrajnie nacjonalistycznych serbskich grup.

Czytaj więcej o Romach
Partyjny lider dostał działkę. 900 osób na bruk Kotleba, na co dzień lider pozaparlamentarnej ultraprawicowej Partii Ludowej Nasza Słowacja (LSNS), otrzymał działkę w darze od jednego z mieszkańców miejscowości.
Polacy to rasiści. Romowie pokazali dowody Społeczność Romów w Polsce liczy około 20 tysięcy osób.
10 tysięcy kary. Bo wyprosiła Roma z lokalu Sąd Apelacyjny w Poznaniu nakazał dziś właścicielce jednego z poznańskich klubów przeproszenie Roma, który został wyproszony z tego lokalu. Ma zapłacić karę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)