Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zagraniczni eksperci będą doradzać ws. EURO 2012

0
Podziel się:

Ministerstwo spraw zewnętrznych i administracji twierdzi, że pomogą zabezpieczyć imprezę.

Zagraniczni eksperci będą doradzać ws. EURO 2012
(PAP/Leszek Szymański)
bEJaTATF

Eksperci z Portugalii, Austrii i Szwajcarii będą wspomagać polskie służby w przygotowaniach do zabezpieczenia imprez związanych z EURO 2012 - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki.

Jak powiedział Rapacki, w tej sprawie do Polski przyjechali trzej zagraniczni specjaliści. Swoimi doświadczeniami z pracy przy EURO 2004 (Portugalia) i EURO 2008 (Austria i Szwajcaria) będą się dzielić: przewodniczący stałego komitetu Rady Europy ds. ekscesów kibiców z Portugali Paulo Gomes, lider paneuropejskiej grupy Think Tank działającej w ramach współpracy policji w radzie UE David Bohannan oraz szef Narodowego Piłkarskiego Punktu Informacyjnego w MSW Austrii Guenter Marek.

Jak podkreślił Gomes, wszyscy trzej są pod wielkim wrażeniem tego, co przez kilka ostatnich lat udało się Polakom dokonać w zakresie poprawy bezpieczeństwa na stadionach. Zaznaczył, że eksperci pozytywnie ocenili też plany Polski, które mają być zrealizowane do 2012 r.

bEJaTATH

Jak dodał, zarówno on jak i jego koledzy są przekonani, że Polska ma odpowiedni potencjał, by przygotować najlepsze pod względem bezpieczeństwa mistrzostwa w historii.

Pytany o sposób na zapewnienie bezpiecznych mistrzostw, powiedział, że istotne jest _ otwarte nastawienie na współpracę z wieloma partnerami tak, by móc wypracować rozwiązania i dostosować do swoich realiów _.

Rapacki poinformował natomiast, że wprowadzone dotąd zmiany w polskim prawie - m.in. obowiązek identyfikacji publiczności meczów piłkarskich, ostrzejsze kary za zakłócanie spokoju podczas imprez - doprowadziły do tego, że w ubiegłym roku na stadionach było bezpieczniej.

Jak dodał, nadal problemem są incydenty, do których dochodzi poza stadionami. Pytany o to Gomes powiedział, że Rada Europy przygotowuje wytyczne dotyczące oglądania meczów w miejscach publicznych, ale poza stadionami. Jego zdaniem, powinny być one pomocne także dla Polski i Ukrainy.

bEJaTATN

Eksperci zaznaczali, że jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest stworzenie przyjaznej atmosfery dla kibiców oglądających tego typu imprezy. Jak podkreślili, prowadzi to do _ obniżania ewentualnych napięć _.

ZOBACZ TAKŻE:

bEJaTAUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)