Notowania

terroryzm w iraku
18.06.2012 20:48

Zamach na pogrzebie w Iraku. 40 osób nie żyje

Piętnastu zabitych i ponad 40 rannych to bilans zamachu dokonanego podczas pogrzebu przywódcy plemiennego w Bakubie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Airman 1st Class Christopher Hubenthal/army.mil)

*Piętnastu zabitych i ponad 40 rannych to bilans zamachu dokonanego w poniedziałek podczas pogrzebu przywódcy plemiennego w Bakubie, gdzie zamachowiec samobójca wysadził się w namiocie, w którym zgromadzili się żałobnicy - podały źródła szpitalne i policyjne. *

Wśród żałobników znajdowali się wysocy rangą członkowie sił zbrojnych. W fali czerwcowych zamachów bombowych na szyickich pielgrzymów i w miejscach kultu zginęło ponad 130 osób. Wywołuje to obawy, że Irak może pogrążyć się w przemocy na tle wyznaniowym, zwłaszcza że w łonie rządu o władzę walczą partie szyicki, sunnickie i kurdyjskie.

Do ostatnich ataków przyznało się irackie skrzydło Al-Kaidy, usiłując w ten sposób podsycić napięcie i podważyć skuteczność władzy rządu szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego.

Również w poniedziałek w Bakubie zginął policjant, a trzech zostało rannych, kiedy nieznani uzbrojeni napastnicy zaatakowali punkt kontrolny w Um al-Nawa, 5 kilometrów na północny wschód od miasta.

W zamachach bombowych w sobotę, w ostatnim dniu szyickich uroczystości religijnych w Bagdadzie, śmierć poniosło ponad 30 osób, a co najmniej 80 osób został rannych. Celem serii ataków byli uczestnicy pielgrzymki do grobu siódmego z 12 szyickich imamów - Musy al-Kadima. Do zamachów doszło pomimo zastosowania przez władze nadzwyczajnych środków ostrożności. Policja i wojsko od wielu dni przeszukiwały dokładnie samochody i pieszych udających się w kierunku meczetu. W trwających kilka dni procesjach z okazji rocznicy śmierci średniowiecznego imama wzięło udział około miliona pielgrzymów.

W minioną środę w serii zamachów terrorystycznych zginęły co najmniej 72 osoby, a ponad 250 zostało rannych. Jeden z tych ataków przeprowadzono w dzielnicy Kazimija na szyickich pielgrzymów, którzy zbierali się przed uroczystościami z okazji rocznicy śmierci imama al-Kadima. Odpowiedzialność za zamachy wzięli na siebie terroryści z organizacji Islamskie Państwo (ISI), czyli sunnickie ugrupowanie rebelianckie powiązane z Al-Kaidą.

Na początku czerwca 26 osób poniosło śmierć, kiedy zamachowiec samobójca zdetonował samochód pułapkę przed siedzibą szyickiej instytucji religijnej w Bagdadzie. Do ataku przyznało się Islamskie Państwo w Iraku (ISI), czyli sunnickie ugrupowanie rebelianckie powiązane z Al-Kaidą. W maju według oficjalnych danych w zamachach zginęło 130 osób.

Czytaj więcej o terroryzmie w Iraku i Afganistanie
Bomba na parkingu. Dziesiątki zabitych Do zamachu doszło na zatłoczonym parkingu, gdzie stało wiele ciężarówek obsługujących bazę powietrzną NATO w Kandaharze.
Miał opinię świetnego żołnierza. Zamordował 16 cywili - _ Nie chcę widzieć w nim psychopaty, bo on nim nie jest _ - stwierdza jego były przełożony kpt Chris Alexander.
Tagi: terroryzm w iraku, irak, zamach, bomba, pogrzeb, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz