Notowania

bombaj
14.07.2011 06:13

Zamach w Bombaju. Władze sprawdzą, kto za tym stoi

We wszystkich dużych, indyjskich miastach wzmocnione zostały środki bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

[aktualizacja 07:35]

We wszystkich dużych miastach indyjskich wzmocnione zostały środki bezpieczeństwa po wczorajszych zamachach bombowych w Bombaju.

_ - Indyjska policja sprawdza każdą możliwą wrogą grupę szukając sprawców środowego, potrójnego zamachu bombowego w Bombaju _ - poinformował minister spraw wewnętrznych kraju Palaniappan Chidambaram.

**Na razie nikt nie przyznał się do odpowiedzialności za eksplozje, do których doszło kilka miesięcy po wznowieniu negocjacji pokojowych pomiędzy Indiami i Pakistanem zawieszonych po poprzednim zamachu w Bombaju. Przedstawiciele Indyjskich władz nie chcą spekulować, kto może być za nie odpowiedzialny.

_ - Na nikogo na razie nie wskazujemy - powiedział Chidambaram . - Musimy sprawdzić każdą możliwą wrogą grupę i dowiedzieć się, czy są odpowiedzialni za wybuchy _ - dodał.

Szef MSW Indii dodał również, że służby wywiadowcze nie otrzymały żadnych sygnałów ostrzegawczych o możliwym zamachu w Bombaju._ - Ktokolwiek przygotował ten atak musiał pracować w bardzo, bardzo skryty sposób _ - przekonywał.

Bomby użyte w trzech oddzielnych eksplozjach były wykonane z azotanu amonu i nie zostały zdetonowane zdalnie - ujawnił.

Minister do 17 obniżył też liczbę zabitych, a do 131 podwyższył liczbę rannych w zamachu. Poprzednio władze informowały o 20 zabitych i 110 rannych.


Krwawy zamach w Bombaju. Zobacz film ITN News (ang.):

Do eksplozji doszło w kilkuminutowych odstępach. Z uwagi na to _ wnosimy, że był to skoordynowany atak terrorystyczny _ - powiedział szef indyjskiego MSW Palaniappan Chidambaram.

Pierwszy wybuch miał miejsce na ruchliwym targu klejnotów i biżuterii Zaveri Bazaar w pobliżu słynnej świątyni Mumbadevi, odwiedzanej codziennie przez setki wiernych. Do drugiego doszło w centrum metropolii w rejonie Dadar, a do trzeciego koło opery w dzielnicy biznesowej na południu Bombaju, gdzie rozlokowane są liczne sklepy z diamentami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t140509.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/samochod-pulapka;w;wojskowym;konwoju,235,0,842219.html) Samochód-pułapka w wojskowym konwoju

Zamachowcy wykorzystali do przeprowadzenia zamachu m.in. skutery i motocykle. Według telewizji umieścili również ładunek wybuchowy w samochodzie. Sugeruje to zdaniem władz, że zamach zorganizowały raczej lokalne ugrupowania niż terroryści międzynarodowi.

Był to największy zamach w Bombaju od listopada 2008 roku, kiedy w operacji terrorystów, mających swoje siedziby w Pakistanie, zginęło ponad 166 osób. Od tego czasu Indie są bardzo wyczulone na zagrożenie terrorystyczne.

Zamach potępili w oświadczeniach prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari i premier Yusuf Raza Gilani, składając kondolencje indyjskim władzom w związku ze _ śmiercią, rannymi i stratami materialnymi _.

Także prezydent USA Barack Obama _ z całą stanowczością _ potępił zamach w Bombaju i zapewnił, że Indie są _ bliskim przyjacielem _ Stanów Zjednoczonych i ich partnerem. Dodał, że USA _ proponuje Indiom pomoc w doprowadzeniu sprawców tych ohydnych zbrodni przed oblicze sprawiedliwości _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t150823.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przezyl;kilka;zamachow;zabil;go;ochroniarz,127,0,871295.html) Przeżył kilka zamachów. Zabił go ochroniarz? 50-letni Ahmed Wali Karzaj stał na czele rady prowincji Kandahar i był jedną z najbardziej wpływowych osób w południowej części kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t100841.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zamach;na;gazociag;w;egipcie;ogien;widac;z;20;kilometrow,186,0,871098.html) Zamach na gazociąg w Egipcie. Ogień widać z 20 kilometrów Grupa zamaskowanych mężczyzn wysadziła przed świtem w powietrze terminal gazociągu na Synaju w Egipcie.
Tagi: bombaj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz