Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Zamach w Jerozolimie. Palestyna przypomina o sobie

0
Podziel się:

Islamski Dżihad oświadczył, że to odpowiedź na zbrodnie wroga.

Zamach w Jerozolimie. Palestyna przypomina o sobie
(PAP/EPA/ZAKA)

Zmarła kobieta, która została ranna w zamachu terrorystycznym, do którego doszło wczoraj w Jerozolimie. Ładunek wybuchowy eksplodował w pobliżu głównego dworca autobusowego, w żydowskiej części miasta. Rannych zostało 39 osób. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, jednak **prof. Zbigniew Lewicki, specjalista od spraw międzynarodowych, tłumaczy, jak rozwiązać ten konflikt.

src="http://static1.money.pl/i/galeria/206/21/s_48846.jpg"/>fot: PAP/EPA_ src="http://static1.money.pl/i/galeria/222/6/s_48862.jpg"/>fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zamach;bombowy;w;jerozolimie,galeria,5138,0.html)

Money.pl: Kto może stać za wczorajszym zamachem bombowym w Jerozolimie?

*Prof. Zbigniew Lewicki, specjalista od spraw międzynarodowych, amerykanista: *W tej chwili jest niezwykle trudno wyrokować. Wielu osobom zapewne odpowiedź nasuwa się sama: że to palestyńskie organizacje terrorystyczne, Hamas, bo widzą w tym zamachu korzyść dla siebie.

Jaką?

Przez kraje arabskie przelewa się w tej chwili fala powstań, które mają na celu obalenie władców, wywalczenie przeróżnych interesów. Tymczasem sprawa Palestyny od dawna pozostaje nierozwiązana i teraz jakieś siły postanowiły, że nie pozwolą o sobie zapomnieć.

Przecież zamach, którego nie było już w Jerozolimie od 2004 roku, nie leży w interesie Palestyńczyków i procesu pokojowego.

To, że zamachu nie było tak długo, to dla mnie dowód na skuteczność muru bezpieczeństwa postawionego przez Izrael. Budził wiele kontrowersji, ale zamachy się skończyły. Pytanie, czy organizacje terrorystyczne działają w sposób logiczny z naszego punktu widzenia. Jestem w stanie przyjąć, że racjonalne może im wydawać się przypomnienie o swoim istnieniu w ten brutalny sposób.

Nawet za cenę krwawego odwetu Izraela?

Trudno było spodziewać się innego scenariusza. Odwet będzie brutalny, tak jak w 2009 roku w Strefie Gazy. Wówczas to przecież Hamas sprowokował Izrael atakami rakietowymi. Interwencja była krwawa, część świata potępiła wówczas Izrael, co było na rękę Hamasowi.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t34528.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strefa;gazy;w;atakach;zginelo;okolo;450;palestynczykow,98,0,412514.html) Strefa Gazy: W atakach zginęło około 450 Palestyńczyków Trzeba też jednak pamiętać, że Strefa Gazy wcześniej została przez Izrael kompletnie odcięta od świata, do tego stopnia, że nie docierała tam pomoc humanitarna.

Ja wcale nie bronię Izraela. Zaznaczam tylko, że prowokacja była wówczas ze strony Hamasu. Spotkała się z krwawym odwetem, a proces pokojowy został zahamowany.

O ile w ogóle można mówić o tym, że realnie miał on miejsce. Mamy okupację Zachodniego Brzegu, jest sprawa brutalnej interwencji Izraela w Strefie Gazy, jest mur, który wpłynął na znaczne ograniczenia chociażby w poruszaniu się, jest sprawa ubiegłorocznego głośnego ataku na konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Pana zdaniem Izrael nie popełnia błędu w swojej polityce wobec Palestyny? Przecież tego typu działania nie doprowadzą do pokoju.

Wszystkie sprawy, o których pan wspomniał, można interpretować na różne sposoby. Jak chociażby to, że na jednym ze statków, które płynęły do Strefy Gazy, znaleziono broń, a to pozwala tłumaczyć słuszność interwencji. Wiadomo, że po obu stronach konfliktu są _ gołębie i jastrzębie _. Do tego dwa narody roszczą sobie prawo do tej samej ziemi i mają drastycznie różne poziomy życia. Moim zdaniem, nic się w tym konflikcie nie zmieni, nie będzie pokoju, dopóki warunki życia po obu stronach się nie wyrównają. Jedyne wyjście to polepszenie sytuacji materialnej Palestyńczyków.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t111176.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;msz;izraela;chce;zmienic;granice;i;wykluczyc;arabow,254,0,678654.html) Szef MSZ Izraela chce zmienić granicę i wykluczyć Arabów Jak to możliwe, skoro Izrael - chociażby za pomocą muru i ogromnych ograniczeń w poruszaniu się i wymianie handlowej - niszczy Zachodni Brzeg i Strefę Gazy również pod względem ekonomicznym?

Częściowo tak. Proszę jednak nie zapominać, że po drugiej stronie są państwa arabskie, którym nie zależy na rozwiązaniu konfliktu. Przecież byłyby w stanie pomóc Palestyńczykom. Chodzi zarówno o wymiar finansowy, jak również polityczne wsparcie na arenie międzynarodowej. Nie robią tego jednak.

Dlaczego?

Bo w ich interesie leży utrzymanie napięcia na Bliskim Wschodzie. Chodzi o to, by Izrael cały czas czuł się zagrożony. Na Bliskim Wschodzie są państwa takie jak Iran, które otwarcie mówią o wymazaniu Izraela z mapy świata. Skoro militarnie państwa arabskie nie są w stanie tego zrobić, to przynajmniej chcą utrzymywać poczucie zagrożenia. Nie mówię, że Izrael nie ma nic na sumieniu, ale państwa arabskie mogły wiele rzeczy powstrzymać, wstawić się za Palestyńczykami, a tego nie zrobiły.

Jeżeli pojawią się głosy, że za zamachem stała organizacja w jakikolwiek sposób powiązana z Palestyną, to proces pokojowy zostanie kompletnie zatrzymany?

Jak sam pan powiedział, ten proces i tak toczy się niezmiernie wolno, bo Ameryka się w niego nie angażuje. Poza tym państwa arabskie są teraz zainteresowane swoimi sprawami, a ich władcy powstrzymaniem rewolty. Tak więc na proces pokojowy, dopóki sytuacja w tych krajach się nie ustabilizuje, i tak nie ma w tej chwili najmniejszych szans.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t47305.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/clinton;niepodlegla;palestyna;mozliwa;w;ciagu;roku,246,0,659958.html) Clinton: Niepodłegła Palestyna możliwa w ciągu roku Wspomniał Pan o braku zaangażowania ze strony USA. Nie dziwi Pana to, że całkiem niedawno USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zablokowały rezolucję potępiającą żydowskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu?

Analiza, dlaczego Ameryka bezwarunkowo wspiera Izrael, to osobny, długi temat. Niemniej tak właśnie jest i USA będą się konsekwentnie tej polityki trzymać. Stoją po stronie Izraela, bo tak działa sojusznik.

Ale nie mediator, za którego Stany Zjednoczone chciałyby się uważać.

Nie ma innego państwa, które mogłoby się tej roli podjąć. Z nikim innym strony konfliktu nie będą się liczyć. Przecież w sprawie bliskowschodniej stykają się tysiące przeróżnych interesów, nie ma w niej państw czy osób bezstronnych.

Czyli Palestyńczycy cierpią, bo dla wszystkich stron są rodzajem _ wentyla _ w tym napiętym politycznie regionie?

Można to różnie nazwać. Wentylem, zakładnikiem, narzędziem. Na pewno nie są samoistnym podmiotem, który może o sobie decydować i ma siłę głosu, która pozwoliłaby artykułować swoje potrzeby. To jasne, że cywile cierpią i nie chcą ginąć i być tępionymi przez izraelskie siły bezpieczeństwa. Niestety silniejsze od nich grupy z przeróżnymi interesami nie chcą dopuścić do stabilizacji.

Więc nie ma rozwiązania tego konfliktu?

Wspomniałem o tym, że recepta leży w dorównaniu w poziomie życia Palestyny do Izraela. Narody zamożne nie prowadzą ze sobą wojen.

To by wymagało ustępstw ze strony Izraela i pieniędzy z krajów arabskich.

No tak, ale pan mnie pyta o to, czy widzę rozwiązanie. A nie o to, czy jest ono realne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t77890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;chce;stworzyc;panstwo;palestynskie,159,0,790431.html) Izrael chce stworzyć państwo palestyńskie Taką inicjatywę Netanjahu zapowiada minister obrony Izraela.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t80495.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyslali;samoloty;przeciwko;przemytnikom,71,0,789319.html) Wysłali samoloty przeciwko przemytnikom Izraelskie odrzutowce zaatakowały między innymi tunel przemytniczy na północy Strefy Gazy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t84758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;zgadza;sie;na;kolonizacje;palestyny,8,0,774408.html) USA zgadza się na kolonizację Palestyny Amerykanie zawetowali rezolucję ONZ potępiającą budowę żydowskich osiedli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)