Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamach w metrze na Białorusi. Matka skazanego prosi o pomoc

0
Podziel się

- Dajcie mojemu synowi możliwość, by doczekał wyniku rozpatrzenia wniosku do ONZ - prosi matka oskarżonego o zamach.

Zamach w metrze na Białorusi. Matka skazanego prosi o pomoc
(gudmd.haralds/Flickr)
bEpxVSLF

Uładzisłaua Kawalioua zwróciła się do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki o odroczenie egzekucji o rok - informuje niezależna prasa białoruska. Jej syn jest oskarżony o udział w zamachu z 2011 roku.

_ - Proszę na mocy artykułu 61 Konstytucji polecić organowi, który zgodnie z prawem powinien wykonywać wyroki, by odroczył na rok wykonanie kary śmierci na moim synu. Mam nadzieję, że w tym czasie zostanie rozpatrzony wniosek skierowany do Komitetu Praw Człowieka ONZ _ - napisała Lubou Kawalioua, którą cytuje m.in. niezależna gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _.

_ - Proszę, dajcie mojemu synowi możliwość, by doczekał wyniku rozpatrzenia wniosku do ONZ _ - napisała. Jak powiedziała dziennikarzom, wysłała apel do administracji prezydenta listem poleconym i faksem.

bEpxVSLH

15 grudnia 2011 r. Komitet Praw Człowieka ONZ zarejestrował skargę matki i siostry Kawalioua, Lubou i Tacciany, na naruszenie jego prawa do życia. Zgodnie z obowiązującą procedurą Komitet zwrócił się jednocześnie z prośbą do państwa białoruskiego o niewykonywanie wyroku do czasu rozpatrzenia skargi.

Kawalioua dodała, że zamierza udać się dzisiaj do mińskiego aresztu KGB, by spotkać się z jego kierownictwem i wyjaśnić, gdzie znajduje się jej syn. Wczoraj jego adwokata Stanisława Abrazieja powiadomiono, że nie przetrzymują tam więźnia o nazwisku Kawaliou.

Jak pisał portal Karta'97, specjaliści nie wykluczają, że wyrok został już wykonany, a informacje o odmowie ułaskawienia podano po straceniu skazanych. Możliwe jest jednak również, że wciąż żyją, a nawet nie wiedzą o odmowie ułaskawienia. Przedstawiciel Wydziału Wykonania Wyroków powiedział Radiu Swaboda, że nie ma informacji, czy wyrok już wykonano.

W środę białoruska telewizja państwowa podała, że Łukaszenka podjął decyzję, iż nie ułaskawi Kawalioua i Dźmitryja Kanawałaua, wraz z którym został skazany 30 listopada 2011 r. na śmierć za przeprowadzenie zamachu w Mińskim metrze 11 kwietnia 2011 r.

bEpxVSLN

25-letniego Kanawałaua uznano za winnego przygotowania i podłożenia ładunku wybuchowego, a jego rówieśnika Kawalioua o współudziału i niepoinformowania o przestępstwie. Kanawałaua uznano też za winnego podłożenia ładunków wybuchowych na koncercie plenerowym w Mińsku w 2008 roku oraz w Witebsku w 2005 roku. W obu przypadkach rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Kawaliou zwrócił się do Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie, natomiast Kanawałau - nie.

O ułaskawienie skazanych apelowali obrońcy praw człowieka oraz społeczność międzynarodowa, m.in. szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Jean-Claude Mignon, według którego istnieją _ oczywiste oznaki świadczące o tym, że przyznanie się do winy, na podstawie którego skazano Kanawałaua i Kowalioua, wymuszono torturami _.

Grudniowy sondaż niezależnego białoruskiego ośrodka NISEPI wykazał, że więcej Białorusinów (43,3 proc.) nie wierzy w winę skazanych, niż w nią wierzy (37 proc.).

bEpxVSLO
Więcej o sytuacji na Białorusi czytaj w Money.pl
Unia się wtrąca, więc oskarżają ją o terroryzm Zdaniem białoruskiego resortu dyplomacji, PE brutalnie miesza się do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w suwerennym państwie.
Łukaszenka zganił własny rząd. Zapalił się do... Nie można wrócić do terapii szokowej z lat 90 - ocenił prezydent Białorusi.
Mimo apeli Łukaszenka pozwoli ich zabić Grudniowy sondaż niezależnego białoruskiego ośrodka NISEPI wykazał, że więcej Białorusinów (43,3 proc.) nie wierzy w winę skazanych, niż w nią wierzy (37 proc.).
bEpxVSMi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)