Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
terroryzm w pakistanie
04.05.2012 09:34

Zamach w Pakistanie. 16 ofiar śmiertelnych

W samobójczym zamachu bombowym w północno-zachodnim Pakistanie zginęło w piątek co najmniej 16 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W samobójczym zamachu bombowym w północno-zachodnim Pakistanie zginęło w piątek co najmniej 16 osób. Celem ataku był punkt kontrolny przy zatłoczonym targu w regionie plemiennym niedaleko granicy z Afganistanem - poinformowali przedstawiciele władz.

Zamachowiec samobójca pieszo dotarł do posterunku drogowego straży plemiennej, a następnie zdetonował ładunek wybuchowy.

Wśród ofiar jest co najmniej pięciu strażników, w tym funkcjonariusz, który otrzymał odznaczenie za odwagę w walce z islamskimi bojownikami - powiedział przedstawiciel administracji rządowej Abdul Haseeb. W zamachu obrażenia odniosło ok. 40 osób.

Nikt na razie nie przyznał się do ataku, do którego doszło na obszarze plemiennym Bajaur. Ukrywają się tam członkowie Tehrik-e-Taliban Pakistan (Talibskiego Ruchu Pakistanu - TTP). Region jest też bastionem ich afgańskich sojuszników z Al-Kaidy.

TTP uważana jest za organizację terrorystyczną. To właśnie jej przypisywanych jest wiele zamachów w całym Pakistanie, głównie samobójczych. W ciągu ostatnich czterech lat w ich wyniku zginęło ok. 5 tys. osób. W 2007 roku organizacja ta wypowiedziała świętą wojnę rządowi pakistańskiemu, by ukarać go za sojusz z USA.

W czwartek władze USA opublikowały dokumenty znalezione w kryjówce Osamy bin Ladena w Pakistanie w czasie akcji amerykańskich sił specjalnych, w której komandosi zabili przywódcę Al-Kaidy. Wśród dokumentów był list, napisany przez dwóch dowódców z tej siatki w grudniu 2010 roku do szefa TTP Baitullaha Mehsuda. Krytykowali oni TTP za przeprowadzanie zamachów na targach, w meczetach i innych miejscach, w których mogą ginąć niewinni muzułmanie. Podkreślali, że działania te są _ sprzeczne z celami dżihadu _.

Czytaj więcej o zamachach w Pakistanie
Masakra w pakistańskim sklepie. Talibowie nie przyznają się W supermarkecie w Peszawarze eksplodowały dwie bomby. 70 osób nie żyje, jest wielu rannych.
Zamach w Pakistanie, 4 osoby nie żyją Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku.
Tagi: terroryzm w pakistanie, pakistan, zamach, ofiary, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz