Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach w Tajlandii. 8 żołnierzy zginęło w wybuchu bomby

0
Podziel się:

W Tajlandii wskutek wybuchu rannych zostało dwóch żołnierzy i dwie osoby jadące na motocyklu, tuż za ciężarówką, którą podróżowali wojskowi.

Zamach w Tajlandii. 8 żołnierzy zginęło w wybuchu bomby
(Dennis Wong/CC BY 2.0/flickr)
bFeKKWSt

Ośmiu tajlandzkich żołnierzy zginęło w sobotę w wybuchu przydrożnej bomby na południu Tajlandii, gdzie od 2004 r. trwa islamska rebelia - poinformowało dowództwo armii tego kraju. Zamachu dokonali najpewniej bojownicy islamscy.

Kilka dni wcześniej rząd nie zgodził się na zawieszenie broni na czas zaczynającego się za kilka dni świętego dla muzułmanów miesiąca ramadanu.

60-kilogramowa bomba eksplodowała, gdy żołnierze przejeżdżali przez miasto Jala w prowincji o tej samej nazwie - poinformowała policja. Wskutek wybuchu rannych zostało dwóch żołnierzy i dwie osoby jadące na motocyklu, tuż za ciężarówką, którą podróżowali wojskowi.

bFeKKWSv

Jala, obok Narathiwat i Pattani, jest jedną z trzech południowych prowincji, gdzie większość mieszkańców wyznaje islam. Zbrojne ugrupowania muzułmańskie dążą do oderwania tych terenów od reszty kraju.

Islamscy rebelianci z południa nie należą do globalnego ruchu dżihadu, lecz buntują się przeciwko dyskryminacji Malajów oraz muzułmanów w zamieszkanej głównie przez buddystów Tajlandii. Domagają się utworzenia państwa islamskiego, w którego skład wchodziłyby wspomniane trzy prowincje. Przed aneksją południa przez Tajlandię przed około 100 laty region ten był autonomicznym sułtanatem.

Pod koniec marca w stolicy Malezji Kuala Lumpur rozpoczęto rozmowy pokojowe między tajlandzkimi władzami a przedstawicielami grup zbrojnych. Bangkok liczył na to, że negocjacje ograniczą przemoc, przynajmniej tę wymierzoną w ludność cywilną. Jednak wciąż dochodzi do ataków.

Od stycznia 2004 roku w wyniku islamskiej rebelii na południu Tajlandii zginęło ponad 5 700 osób - zarówno buddystów jak i muzułmanów.

bFeKKWSB
Czytaj więcej w Money.pl
Zginęło osiem kobiet i dziecko. Wubuch w... Bomba eksplodowała w chwili przejazdu samochodu, którym kobiety podróżowały. Trzech mężczyzn, w tym kierowca, zostało rannych.
Fala zamachów w Iraku. Wielu zabitych W Mosulu dokonano przy użyciu samochodów pułapek pięciu zamachów. Ich celem były koszary wojskowe i posterunki policji.
Bomba domowej roboty raniła 7 policjantów Siedmiu policjantów zostało rannych - poinformowała państwowa agencja BNA.
bFeKKWSW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)