Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy w iraku
20.08.2013 22:50

Zamachy w Iraku. Tragiczny bilans

35 osób zginęło dzisiaj w zamachach i starciach w całym Iraku, ponad sto zostało rannych; 116 osób aresztowano - poinformowały źródła policyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Ministerstwo spraw wewnętrznych określa Irak jako _ pole bitwy _.

Wśród ofiar starć i zamachów, jak i pośród zatrzymanych przez policję są bojownicy al-Kaidy. Zniszczone zostały też ich pojazdy, dwa obozy treningowe oraz kryjówka, w której przygotowywano samochody pułapki - poinformowały źródła wojskowe.

Do jednego z wtorkowych zamachów przyznało się sunnickie ugrupowanie Ansar al-Sunna, jedna z wielu grup walczących przeciw zdominowanym przez szyitów centralnym władzom.

Mimo operacji wojskowej na dużą skalę, największej odkąd w 2011 roku z Iraku wycofano kontyngent amerykański, siłom bezpieczeństwa nie udaje się opanować sytuacji w kraju, w którym na porządku dziennym są ataki bombowe.

Od początku roku w Iraku zabito 3,5 tys. ludzi. W lipcu w zamachach bombowych zginęło prawie tysiąc osób i jest to najwyższy bilans miesięczny od kwietnia 2008 roku. W kwietniu 2008 roku, który był do tej pory najkrwawszym miesiącem, liczba ofiar wyniosła blisko 1500.

Od 2008 roku i zażegnania konfliktu na tle wyznaniowym między szyitami i sunnitami liczba ofiar zamachów w Iraku spadała. Jednak od wybuchu na wiosnę protestów mniejszości sunnickiej, uprzywilejowanej za czasów Saddama Husajna, bilans na nowo zaczął rosnąć.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się AFP, w Iraku nie da się powstrzymać fali przemocy, jeśli nie rozwiąże się problemu, jakim jest frustracja ludności sunnickiej, która czuje się pozbawiona wpływów przez zdominowany przez szyitów rząd premiera Nuriego al-Malikiego.

W ubiegłym tygodniu władze w Bagdadzie zwróciły się do USA o pomoc wojskową, gdyż obawiają się, że zbrojny konflikt w Syrii zdestabilizuje Irak.

Maliki ostrzegł w sobotę, że do Iraku przedostają się z Syrii bojownicy. Trafia tam także broń dostarczana przez niektóre państwa syryjskim rebeliantom. Istnieją poważne obawy, że sytuację może dodatkowo zdestabilizować coraz większy napływ uchodźców z Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Seria zamachów bombowych. 50 zabitych 140 osób zostało rannych - podała agencja Reutera, powołując się na źródła policyjne i medyczne.
Wybuchały bomby. Targ, boisko i stadion Sześć osób zginęło, gdy ładunek wybuchowy eksplodował na boisku piłkarskim w Maadan na południe od Bagdadu.
Tragiczny koniec roku w Iraku. Są zabici i ranni 22 osoby zginęły, a 83 zostały ranne w serii eksplozji, do których doszło w poniedziałek w kilku miastach w Iraku.
Tagi: zamachy w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz