Notowania

zamach w nigerii
02.11.2012 21:55

Zamachy w Nigerii ustaną? Rząd chce rozmawiać

Rząd Nigerii zapowiedział, że jest gotowy do rozpoczęcia rozmów z organizacją radykalnych islamistów Boko Haram, odpowiedzialną za liczne krwawe zamachy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

*Rząd Nigerii zapowiedział, że jest gotowy do rozpoczęcia rozmów z organizacją radykalnych islamistów Boko Haram, odpowiedzialną za liczne krwawe zamachy. Islamiści zasygnalizowali wcześniej gotowość do negocjacji. Od 2009 r. zgięło 1,4 tys. osób. *

_ - Rząd będzie prowadził dialog z tą grupą, jeśli tylko będzie ona do tego gotowa _ - powiedział minister spraw zagranicznych Nigerii Alugbenga Ashiru w Abudży po spotkaniu z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

Boko Haram niespodziewanie ogłosiła gotowość do negocjacji pokojowych, stawiając jednak jako warunek zwolnienie wszystkich aresztowanych członków ruchu.

Westerwelle ocenił pozytywnie możliwość podjęcia dialogu. _ - Zobaczymy, czy to poważna propozycja i czy będą postępy _ - powiedział szef resortu spraw zagranicznych.

Tymczasem, jak pisze AP, podczas operacji wojsk rządowych przeciwko islamistom żołnierze zabili 40 osób, prawdopodobnie cywilów.

Większość północnych stanów Nigerii opanowanych jest przez radykalnych islamistów z organizacji Boko Haram (w języku plemienia Hausa znaczy to: _ Zachodnie wykształcenie to profanacja _).

Boko Haram zwykle atakuje nigeryjskie siły bezpieczeństwa, przedstawicieli władz oraz restauracje, w których podawany jest alkohol, a także chrześcijan. W przeszłości przypuszczała ataki na muzułmańskich duchownych i meczety, zwłaszcza te które nie podzielały radykalnej linii Boko Haram.

Od 2009 roku w wyniku terrorystycznych zamachów w Nigerii zginęło co najmniej 1,4 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach w kościele katolickim. Jest 8 ofiar Zanim zdążyła przyjechać policja młodzi chrześcijanie w odwecie pobili na śmierć dwóch przejeżdżających na motocyklach muzułmanów.
Strzelali do modlących się. Zginęło 20 osób Uzbrojeni mężczyźni otworzyli ogień do wiernych, którzy opuszczali świątynie po nabożeństwie.
Armia zabiła około 30 członków sekty Nigeryjskie wojsko na północnym wschodzie kraju wdało się w walkę z islamskimi ekstremistami z sekty Boko Haram.
Tagi: zamach w nigerii, nigeria, zamachy, islamiści, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz