Notowania

jemen
15.02.2011 17:22

Zamieszki w Jemenie, trzy osoby ranne

Protestujący zaostrzyli wymagania i po reformach domagają się ustąpienia prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Helene C. Stikkel/defense.gov)

Co najmniej trzy osoby zostały ranne w stolicy Jemenu Sanie podczas starć uczestników wielotysięcznego marszu przeciwników prezydenta kraju z policją i zwolennikami władz. Protesty zainspirowane przez wypadki w Egipcie trwają w Jemenie od kilku dni.

Policja próbowała rozproszyć demonstrantów przy pomocy pałek i gazu łzawiącego, lecz około 3 tysięcy uczestników protestu kontynuowało marsz z Uniwersytetu w Sanie w stronę centrum skandując hasła przeciwko prezydentowi Alemu Abd Allahowi Salahowi i jego ludziom.

Demonstracja nabrała impetu, gdy dołączyło do niej kilkuset studentów i aktywistów obrony praw człowieka. Reuters pisze, że policji udało się opanować sytuację. Protestujący Jemeńczycy zaostrzyli swoje żądania wobec Saleha, który rządzi Jemenem od ponad 30 lat, i domagają się jego ustąpienia. Wcześniej żądali tylko reform.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t130818.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gdzie;jeszcze;moga;wybuchnac;protesty,71,0,766279.html) Gdzie jeszcze mogą wybuchnąć protesty?
Obawa przed rewoltą w stylu egipskim skłoniła prezydenta Saleha do pewnych ustępstw, w tym do obietnicy ustąpienia w roku 2013 i do zaproszenia opozycji do rozmów. Jemen jest jednym z sojuszników USA w walce z Al-Kaidą.

Analitycy nie wykluczają jednak, że protesty osiągnęły punkt krytyczny, chociaż wątpią, by Jemen powtórzył szybką rewoltę na podobieństwo egipskiej. Utrzymują, że każda zmiana w Jemenie dokonywałaby się wolniej i mógłby jej towarzyszyć większy rozlew krwi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t74930.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;iranie;zamieszki;smierc;dyktatorowi,208,0,771536.html) W Iranie zamieszki: "Śmierć dyktatorowi" Irańskie siły bezpieczeństwa starły się z uczestnikami manifestacji w Teheranie oraz Isfahanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t131746.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/starcia;w;bahrajnie;jeszcze;przed;protestami,110,0,771182.html) Starcia w Bahrajnie, jeszcze przed protestami 10 osób zostało lekko rannych. W kraju planowane są protesty na wzór egipskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t131588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/manifestacje;i;zatrzymania;w;algierii,16,0,770576.html) Manifestacje i zatrzymania w Algierii Demonstranci, którzy skandowali antyrządowe hasła, zostali otoczeni przez setki policjantów.
Tagi: jemen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz