Notowania

zamach w pakistanie
17.07.2012 16:06

Zamieszki w Pakistanie. Postrzelono lekarza WHO

W wyniku zamachu ucierpiał także kierowca auta. Jak informuje agencja Reutera, stan obu mężczyzn jest stabilny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nieznani sprawcy ostrzelali w Karaczi, na południu Pakistanu, samochód, którym jechał lekarz pracujący dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Medyk, który uczestniczył w programie szczepień przeciwko polio, został ranny.

W wyniku zamachu ucierpiał także kierowca auta. Jak informuje agencja Reutera, stan obu mężczyzn jest stabilny.

Rozpoczęty w poniedziałek w Pakistanie pod egidą WHO trzydniowy program szczepień przeciwko polio ma objąć ok. 34 mln dzieci poniżej piątego roku życia. Na razie nie ma żadnych dowodów na to, że atak miał związek z tym programem - napisała WHO w oświadczeniu. Policja pakistańska wszczęła śledztwo w sprawie zamachu.

Dotychczas nikt nie przyznał się do ataku, jednak wcześniej pakistańscy talibowie zabronili wpuszczania lekarzy na pasztuńskie pogranicze, dopóki nie ustaną ataki bezzałogowych samolotów USA w tym regionie.

Podobne kampanie zdrowotne przyjmowane są z rezerwą przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty na cele - przypomina agencja AP.

Właśnie prowadząc fikcyjną kampanię szczepień, pakistański lekarz Shakil Afridi doprowadził Amerykanów do kryjówki szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena w Abbottabadzie.

Według WHO Pakistan prowadzi w rankingu krajów, gdzie notuje się największą liczbę zachorowań na polio, i jest jednym z trzech państw świata, gdzie polio ma charakter endemiczny (obok Nigerii i Afganistanu).

Ze wszystkich regionów Pakistanu najgorsza sytuacja pod tym względem panuje na zamieszkanym przez Pasztunów pograniczu z Afganistanem. W położonych tam prowincjach, takich jak Północny i Południowy Waziristan, szczepień nie prowadzono od 2009 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Boją się talibów i nie chcą się szczepić Pasztuńscy chłopi z afgańskiego pogranicza nie wpuścili w tym roku do swoich wsi lekarzy.
Talibowie opanowali posterunek. Są zabici Talibscy bojownicy wzięli kilku zakładników i prawdopodobnie zabili co najmniej jednego funkcjonariusza.
Zmasakrowali śpiących policjantów Zamaskowani napastnicy napadli na posterunek w Lahaur, na wschodzie kraju i zastrzelili dziewięciu policjantów.
Tagi: zamach w pakistanie, pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz