Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbiorowy nobel z ekonomii. Diamond, Mortensen i Pissarides.

0
Podziel się:

Laureaci zajmują się teoriami rynkowych poszukiwań. Wraz z wyróżnieniem otrzymali 10 mln koron szwedzkich.

Zbiorowy nobel z ekonomii. Diamond, Mortensen i Pissarides.
(PAP/EPA)

Szwedzka Akademia zdecydowała, że na nagrodę z dziedziny ekonomii otrzymali Peter A. Diamond, Dale T. Mortensen, Christopher A. Pissarides.

Trzej laureaci tegorocznej ekonomicznej Nagrody Nobla zajmują się badaniami teorii zasad obowiązujących przy rynkowych poszukiwaniach, zarówno kontrahentów, jak i pracowników. Amerykanin Peter Diamond stworzył model, który wyjaśnia dlaczego pracodawcy nie mogą szybko znaleźć odpowiednich pracowników, a producenci - odbiorców swoich towarów, pomimo tego, że i jedni i drudzy na rynku funkcjonują i szukają się na wzajem.

Dale Mortensen i Christopher Pissarides rozwinęli teoretyczne modele Diamonda i potwierdzili je w praktyce na rynkach pracy. W uzasadnieniu kapituła noblowskiej nagrody podkreśliła, że badania te mogą pomóc w zrozumieniu jak regulacje rynku i polityka ekonomiczna poszczególnych krajów może wpływać na rozwój bezrobocia.

Jest to 42. Nagroda Nobla przyznana z ekonomii. Wraz z wyróżnieniem Królewskiej Akademii Nauk w Sztokholmie zwycięzcy otrzymali do podziału 10 mln koron szwedzkich.

W ubiegłym roku ekonomiczny Nobel został przyznany Amerykanom: Elinor Ostrom i Oliverowi E. Williamson. Elinor Ostrom to pierwsza kobieta, która otrzymała Nobla w tej dziedzinie. Wyróżniona została za koncepcję wspólnej puli zasobów. Z kolei Oliver Williamson otrzymał nagrodę za teorię rozwiązywania konfliktów korporacyjnych.

USA dominuje

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została ufundowana przez Bank Centralny Szwecji w 1968 roku, bo Alfred Nobel nie przewidział nagrody z tego zakresu. Po raz pierwszy nagrodę w dziedzinie ekonomii przyznano rok później. Wyróżnienia w innych kategoriach, naukowcy i otrzymują już od 1901 roku.

Stany Zjednoczone to absolutny rekordzista w ekonomicznych Noblach. Z tego kraju pochodzi 43 dotychczasowych laureatów. Laureaci pochodzą też z takich krajów jak: Austria, Francja, Holandia, Indie, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, a także ZSRR. Co ciekawe ekonomicznego Nobla do 2009 roku nigdy nie otrzymała kobieta.

W gronie laureatów nie ma też Polaków. Ale wśród nagrodzonych ekonomicznym Noblem w 2007 roku był Leonid Hurwicz. To amerykański ekonomista, który wychował się w Polsce. Razem ze współpracownikami został nagrodzony za prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze. Dzięki zastosowaniu równań matematycznych i algorytmów pozwala ona ocenić prawidłowość funkcjonowania rynków - mechanism design theory.

Noble 2010 - za _ in vitro _ i grafen

W ubiegłym tygodniu Komitet Noblowski przyznał Nagrodę Pokojową Liu Xiaobo. Wybór ten wzbudził wiele kontrowersji, szczególnie w Chinach, gdzie ten opozycjonista został skazany na 11 lat więzienia. Z koleiw dziedzinie literatury Akademia zdecydowała, że nagrodę otrzymał peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa. Wcześniej Komistet Noblowski przyznał również nagrody z medycyny, chemii i fizyki.

JAK WYBIERA SIĘ LAUREATA EKONOMICZNEGO NOBLA?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)