Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbudował bombę do zamachu na Bali. Chcą dożywocia?

0
Podziel się:

Prokuratura zażądała kary dożywocia dla Indonezyjczyka oskarżonego o skonstruowanie bomb, użytych do zamachów na Bali.

Zbudował bombę do zamachu na Bali. Chcą dożywocia?
(PAP/EPA)

Prokuratura zażądała kary dożywotniego więzienia dla Indonezyjczyka oskarżonego o skonstruowanie bomb, użytych do zamachów terrorystycznych na wyspie Bali w październiku 2002 roku.

Indonezyjska prokuratura informowała przed procesem, że będzie występować o karę śmierci. Jednak 7 maja oskarżony, 45-letni Umar Patek, poprosił rodziny ofiar zamachów z Bali o wybaczenie i powiedział, że żałuje.

_ - Domagamy się, by oskarżony Umar Patek został skazany na dożywocie. W czasie procesu oskarżony współpracował i wyraził skruchę _ - oświadczył w sądzie w Dżakarcie reprezentujący oskarżenie Bambang Suharyadi, tłumacząc, dlaczego prokuratura nie zażądała ostatecznie kary śmieci.

Umar Patek jest ostatnim oskarżonym w sprawie zamachów na Bali. Pozostali zostali skazani lub nie żyją - na trzech wykonano wyrok śmierci, a dwaj ponieśli śmierć w czasie policyjnych operacji.

Zeznając przed indonezyjskim sądem Patek, który był członkiem powiązanej z Al-Kaidą siatki Dżimah Islamija, zapewniał, że od początku był przeciwny zamachom, ale bał się sprzeciwić przywódcom tego ugrupowania.

Do Indonezji Patek został deportowany z Pakistanu po dziewięciu latach ucieczki. Schwytano go w styczniu 2011 roku w mieście Abbottabad, gdzie cztery miesiące później, w maju, amerykańscy komandosi zabili Osamę bin Ladena. W tamtym czasie był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów w Azji; za pomoc w jego schwytaniu zaoferowano nagrodę w wysokości 1 mln dolarów.

W zamachach na Bali zginęły 202 osoby, głównie zagraniczni turyści, w tym polska dziennikarka Beata Pawlak. Drżącym głosem Patek oświadczył, że pragnie przeprosić ofiary i ich rodziny. Zapewniał jednocześnie, że nie brał znaczącego udziału w montowaniu użytej do zamachu na jeden z nocnych klubów na Bali potężnej bomby, ukrytej w samochodzie.

Czytaj więcej o zamachu na Bali
Zabił ponad 200 osób. Teraz grozi mu... Umar Patek jest ostatnim podejrzanym w sprawie zamachu na Bali
Przełomowa deportacja. Będzie zeznawał? Pakistan wydał Indonezji Umara Pateka, jednego z głównych podejrzanych o dokonanie terrorystycznego zamachu na Bali w 2002 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)