Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmarł Ariel Szaron, były premier Izraela

0
Podziel się:

Polityk od ośmiu lat walczył o życie. Był w śpiączce. W ostatnich dniach jego stan dramatycznie się pogorszył.

Na zdj. Ariel Szaron
Na zdj. Ariel Szaron (HELENE C. STIKKEL/public domain/wikipedia.org)

Szaron był jednym z najbardziej poważanych w swym kraju, ale i najbardziej kontrowersyjnych izraelskich polityków. Opowiadał się za żydowskim osadnictwem na Zachodnim Brzegu, ale równocześnie to właśnie on wycofał izraelskie wojsko i osadników ze Strefy Gazy.

Przypisuje mu się współudział w masakrze palestyńskich uchodźców w 1982 roku i doprowadzenie do wybuchu palestyńskiej intifady w 2000 roku. Część komentatorów twierdzi jednak, że Szaron jak rzadko który polityk dążył do ustanowienia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Szaron, dowódca wojskowy, dwukrotnie był premierem Izraela w latach 2001 - 2006. Gdy w 2004 roku rozpoczął realizację planu likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy, projekt ten wzbudził ostry sprzeciw prawicowych polityków oraz samych osadników i związanych z nimi środowisk.

W kwietniu 2003 roku na spotkaniu w Jerozolimie z amerykańskim sekretarzem stanu Colinem Powellem, izraelski premier podkreślał konieczność pokojowego rozwiązania konfliktu na Bliski Wschodzie. Zwracał uwagę, że palestyńskie zamachy terrorystyczne są zagrożeniem nie tylko dla Izraela, ale także dla całego świata i wyraził nadzieję na szybkie rozwiązanie konfliktu w tym regionie.

-_ Izrael prowadzi wojnę z siatką terrorystycznych organizacji palestyńskich. Mamy nadzieję na zakończenie tej wojny już wkrótce. Zwracam jednak uwagę, że Izrael jest jedynym krajem demokratycznym, w którym wojsko musi bronić dzieci w szkołach i przedszkolach przed zamachami terrorystów - _ mówił Ariel Szaron.

W połowie 2003 roku, na szczycie bliskowschodnim w Akabie w Jordanii, oświadczył, że zdecydowanie popiera zakończenie konfliktu bliskowschodniego przez utworzenie demokratycznego państwa palestyńskiego. Powstanie takiego państwa byłoby w ocenie Szarona korzystne dla Izraela.

-_ W interesie Izraela nie leży, aby rządzić Palestyńczykami, ale aby Palestyńczycy rządzili się sami we własnym państwie. Demokratyczne państwo palestyńskie, żyjące w pokoju z Izraelem, będzie pomagać w utrzymaniu trwałego bezpieczeństwa państwa żydowskiego - Izraela - _ twierdził Ariel Szaron.

Przez wiele lat był zaangażowany w poszukiwanie sposobów pokojowego współistnienia Izraela z Palestyńczykami. W kwietniu 2004 roku, w czasie wizyty w USA, na konferencji prasowej w Białym Domu stwierdził, że plan likwidacji izraelskich osiedli w Strefie Gazy i części Zachodniego Brzegu nie tylko przyczyni się do poprawy sytuacji w Izraelu, ale także może pomóc we wznowieniu negocjacji pokojowych: _ Zwiększy on bezpieczeństwo w Izraelu i przyczyni się do poprawy stanu gospodarki. Zmniejszy też napięcie między Izraelczykami i Palestyńczykami. Mój plan stworzy nową, lepszą rzeczywistość dla Izraela. Ma on również potencjał, by stworzyć odpowiednie warunki do wznowienia izraelsko-palestyńskich negocjacji _.

Wielokrotnie krytykowany za politykę partii Likud, której przewodził do 2005 roku, a później partii Kadima. Zarówno w kraju jak i zagranicą był oskarżany o zbrodnie wojenne, zwłaszcza w związku z masakrami w miejscowościach Sabra i Szatila w 1982 roku, w których zginęło od 460 do 3500 uchodźców palestyńskich. Zarzucano mu także inne kontrowersyjne posunięcia podczas wojny z Libanem i wcześniejsze operacje, którymi dowodził.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)