Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmarł jeden z największych polonofobów

0
Podziel się:

W Moskwie w wieku 62 lat zmarł Wiktor Iljuchin, jeden z liderów
Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF)

Zmarł jeden z największych polonofobów
(PAP/EPA)
bEJqXYwR

W Moskwie w wieku 62 lat zmarł Wiktor Iljuchin, jeden z liderów Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i deputowany do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji. Był jednym z największych polonofobów w Rosji.

Służba prasowa KPRF poinformowała, że Iljuchin zmarł wczoraj wieczorem z powodu ostrej niewydolności serca. Dodała, że KPRF będzie się domagać zbadania wszystkich okoliczności śmierci deputowanego, gdyż - zdaniem partii - wydaje się ona dziwna, uwzględniając jego doskonałą formę fizyczną.

Iljuchin do ostatniego tchu negował odpowiedzialność Józefa Stalina i NKWDza zamordowanie polskich oficerów wiosną 1940 roku. Deputowany przekonywał, że Polaków, wziętych do niewoli w 1939 roku przez Armię Czerwoną, zamordowali w 1941 roku hitlerowcy, a dokumenty świadczące o winie Stalina i NKWD zostały sfabrykowane.

bEJqXYwT

W 2010 roku Iljuchin wystosował w tej sprawie listy otwarte do prezydenta Dmitrija Miedwiediewa i premiera Władimira Putina. Zorganizował też panel dyskusyjny w Dumie Państwowej, poświęcony zbrodni katyńskiej.

Iljuchin żądał wznowieniem śledztwa katyńskiego, zbadania autentyczności wszystkich dokumentów znajdujących się w jego aktach i przeprowadzenia otwartego procesu sądowego. Jego zdaniem, dochodzenie Głównej Prokuratury Wojskowej FR w sprawie Katynia _ było prowadzone z poważnymi uchybieniami proceduralnymi, nieobiektywnie, w celu dogodzenia Polakom _.

Domagał się także powołania komisji rządowej do zbadania losów czerwonoarmistów wziętych do niewoli w Polsce w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Twierdził, że _ ponad 80 tys. osób zginęło w polskich obozach z powodu świadomego nieudzielenia im pomocy medycznej, brutalnego traktowania, niedostatku żywności i egzekucji _.

bEJqXYwZ

W czasach ZSRR Iljuchin był prokuratorem. W latach 1986-91 pracował w Prokuraturze Generalnej ZSRR. W listopadzie 1991 roku wszczął śledztwo przeciwko ówczesnemu prezydentowi ZSRR Michaiłowi Gorbaczowowi, zarzucając mu zdradę i doprowadzenie do rozpadu państwa.

W październiku 1993 roku poparł pucz przeciwko prezydentowi Rosji Borysowi Jelcynowi, a w maju 1999 roku wystąpił w Dumie Państwowej z wnioskiem o odsunięcie go od władzy.

W niższej izbie rosyjskiego parlamentu zasiadał od 1993 roku. Ostatnio był wiceprzewodniczącym Komisji ds. ustawodawstwa konstytucyjnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t75669.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosjanie;odpowiedza;na;tarcze;w;polsce,21,0,791829.html) Rosjanie odpowiedzą na tarczę w Polsce Według Moskwy, amerykańskie rakiety mogą być wykorzystywane do przechwytywania ich pocisków balistycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t94116.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rehabilitacja;ofiar;katynia;zblizy;nas;do;rosji,64,0,769856.html) Rehabilitacja ofiar Katynia zbliży nas do Rosji? Rosyjska prasa nazywa rehabilitację ofiar mordu NKWD na oficerach _ historycznym pokojem _.
bEJqXYxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)