Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
libia
05.07.2011 14:36

Zrzuty broni w Libii "nie są już potrzebne"

Francja uważa, że powstanie nowej organizacji politycznej w Libii może pozwolić na zatrzymanie akcji dostaw broni dla rebeliantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zrzuty broni dla powstańców w Libii _ nie są już potrzebne _, ponieważ w kraju tym tworzy się odrębna od władz w Trypolisie organizacja polityczna - oświadczył we wtorek francuski minister obrony Gerard Longuet.

Według niego, zrzuty takie _ były potrzebne przed kilkoma tygodniami, natomiast teraz już nie, ponieważ obecnie (poszczególne) obszary organizują swą autonomię _, która pozwala im zaopatrywać się u stron trzecich.

_ - Autonomia ta pozwala im nawiązywać stosunki z partnerami zewnętrznymi, w tym jeśli chodzi o zaopatrzenie w środki samoobrony. Lecz to nie jest ani sprawa koalicji, ani nie wchodzi to w zakres rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 _ - tłumaczył francuski minister. Rezolucja ta zezwala na użycie siły w Libii przez NATO w obronie libijskiej ludności cywilnej.

W zeszłym tygodniu Francja jako pierwszy kraj NATO otwarcie przyznała, że zbroi powstańców, usiłujących obalić libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. Francuska armia potwierdziła doniesienia dziennika _ Le Figaro _, który ujawnił, że Paryż dostarczył w ostatnich tygodniach broń dla powstańców libijskich.

Rzecznik francuskiego Sztabu Generalnego pułkownik Thierry Burkhard przyznał, że francuskie samoloty od początku czerwca zrzucały w rejonie płaskowyżu Dżabal Nafusa, na południowy zachód od Trypolisu, pomoc humanitarną, a kiedy ludności zaczęło grozić niebezpieczeństwo, także lekką broń i amunicję.

Według _ Le Figaro _ Francja zrzuciła powstańcom pancerzownice rakietowe, karabiny automatyczne i maszynowe oraz pociski przeciwpancerne Milan. AFP pisze, że w rejonie Dżabal Nafusa Francuzi zrzucili, a także przekazali przez granice lądowe łącznie 40 ton broni.

Francuska armia działała, według _ Le Figaro _, bez wsparcia sojuszników, a zwłaszcza Wielkiej Brytanii, która otwarcie wyraziła sprzeciw przeciwko akcji swego partnera.

W zeszłym tygodniu sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w Wiedniu, że Sojusz nie uczestniczył we francuskiej operacji, w ramach której dostarczono broń libijskim powstańcom oraz, że nie dysponuje informacjami na temat takich dostaw przez inne kraje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t136431.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przywodca;libijskich;powstancow;potwierdza;dostawy;broni,12,0,806924.html) Przywódca libijskich powstańców potwierdza dostawy broni Generał Abd al-Fatah Junis przyznaje, że otrzymuje broń z zagranicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t136429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katar;dostarczy;bron;libijskim;rebeliantom,165,0,806053.html) Katar dostarczy broń libijskim rebeliantom Powstańcy chcą również uzyskać broń od Egiptu. Krytykują NATO za nieskuteczność.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t136025.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;chce;zbroic;libijskich;rebeliantow,45,0,801581.html) Koalicja chce zbroić libijskich rebeliantów? Doniesieniom gazety Sunday Times zaprzeczył brytyjski minister obrony Liam Fox.
Tagi: libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz