Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
letni
10.06.2006 18:14

1000-letni klasztor

Rozpoczęły się uroczystości z okazji 1000-lecia klasztoru na Świętym Krzyżu - najstarszego sanktuarium na ziemiach polskich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sankturaium Świętego Krzyża powstało na miejscu starej świątyni pogańskiej. Jak mówi ojciec Bernard Briks, superior klasztoru - "Fenomen Benedyktynów polegał na tym, że nie zniszczyli kultu religijnego, ale miejsce kultu pogańskiego zamienili na miejsce kultu Boga Jedynego".
W sanktuarium przechowywane są relikwie Świętego Krzyża. Zgodnie z legendą, relikwie podarował klasztorowi Emeryk - syn króla Węgier Stefana I. Młody książę - w czasie wizyty u swego wuja Bolesława Chrobrego - zabłądził na polowaniu. Wówczas złożył obietnicę, że jeśli odnajdzie drogę, złoży w ofierze w miejscowej świątyni relikwię Świętego Krzyża.
W uroczystościach 1000-lecia klasztoru uczestniczą również pielgrzymi z Węgier z prymasem tego kraju kardynałem Peterem Erdoe.
W niedzielę o 9-tej radiowa Jedynka będzie transmitowała jubileuszową mszę z sanktuarium Świętego Krzyża. Polskie Radio sprawuje patronat medialny nad jubileuszowymi obchodami.

Tagi: letni, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz