Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

11.05 Pogrzeb Marii Okońskiej

0
Podziel się:

W warszawskiej archikatedrze świętego Jana odbędą się dziś (11.05, 13:00) uroczystości pogrzebowe Marii Okońskiej.
To z jej inicjatywy Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński napisał w 1956 roku Jasnogórskie Śluby Narodu. Maria Okońska była też jedynym świadkiem ich złożenia przez kardynała.
Urodziła się 16 grudnia 1920 roku w patriotycznej i religijnej rodzinie w Warszawie. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. W czasie wojny studiowała polonistykę, psychologię i pedagogikę. Wtedy rozpoczęła się też jej współpraca z Prymasem Tysiąclecia.
Przekonana o tym, że Polska odzyska wolność dopiero wtedy, gdy odrodzi się moralnie, chciała stworzyć miejsce formacji dla młodych dziewcząt. Początkiem tej idei było powołanie tak zwanej Ósemki - Stowarzyszenia Żeńskiej Młodzieży Katolickiej.
W 1948 roku za organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt została aresztowana przez UB. Po interwencji prymasa Wyszyńskiego, po czterech miesiącach wyszła na wolność. W 1952 roku złożyła śluby wieczyste w powołanym wtedy instytucie świeckim. Kiedy Prymas został uwięziony, Maria Okońska odwiedzała go w miejscu odosobnienia. To wtedy, w Komańczy, powstały Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 sierpnia 1956 roku blisko milion osób na Jasnej Górze ,a kardynał i Maria Okońska w Komańczy, deklarowali swoją wierność Maryi. Wiele lat później w jego testamencie została wymieniona jako jedna z najbliższych współpracownic. Maria Okońska będzie później zabiegać o ocalenie w pamięci dziedzictwa Prymasa.
W 2006 roku watykańska Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zmieniła nazwę instytutu świeckiego na Instytut Prymasa Tysiąclecia.
Za swoją działalność Maria Okońska otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 6 maja w Częstochowie.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)