Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

19 kwietnia mija 66. rocznica powstania w getcie warszawskim

0
Podziel się:

Rankiem 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. W chwili wybuchu powstania mieszkało tam blisko 70 tysięcy osób. Walki trwały do połowy maja. Kilkuset bojowników, wspieranych przez mieszkańców getta walczyło przeciwko czterem tysiącom niemieckich żołnierzy, wspomaganych przez artylerię i broń pancerną.

W walkach w getcie zginęło blisko 7 tysięcy Żydów, a prawie 50 tysięcy zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. W czasie walk całe getto zostało spalono, a po jego zakończeniu ruiny wysadzono w powietrze.

Powstanie zorganizowały: Żydowska Organizacja Bojowa i Żydowski Związek Wojskowy. Głównymi siłami powstańcow były grupy bojowe Żydowskiej Organizacji Bojowej, utworzonej w grudniu 1942 roku. Liczyła ona około 600 osób. Pomocy w przygotowaniach do powstania, w walce i ewakuacji powstańców z getta udzielały polskie organizacje konspiracyjne.

8 maja komendant ŻOB Mordechaj Anielewicz i inni przywódcy powstania popełnili samobójstwo w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej 18. Z sześciu członków Komendy ŻOB przeżyli dwaj: Marek Edelman i Icchak Cukierman. Obaj walczyli później w Powstaniu Warszawskim.

Utworzone przez Niemców w 1940 roku getto warszawskie liczyło około 400 tysięcy osób. Z powodu niezwykle trudnych warunków: przeludnienia, głodu i epidemii, liczba mieszkańców getta stale się zmniejszała. Ponadto trwały masowe deportacje Żydow z getta do obozów zagłady. W ramach tak zwanej "Akcji Reinhard", od 22 lipca do 21 września 1942 roku wywieziono do obozu w Treblince ponad 300 tysięcy osób.

Powstańcy żydowscy w czasie walk w getcie korzystali z pomocy polskiego podziemia. Bojownicy ŻOB-u otrzymali od Armii Krajowej broń, amunicję, granaty i środki wybuchowe. Bojownicy żydowscy zostali także poinstruowani, w jaki sposób użyć tych materiałów do konstrukcji bomb, granatów ręcznych i butelek zapalających.

W czasie powstania obrońcy getta od pierwszych dni wspierani byli z zewnątrz przez polskie oddziały podziemia zbrojnego. Polacy przeprowadzili też kilkanaście akcji zbrojnych wokół getta przeciwko oddziałom niemieckim.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)