Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

20 lat temu Sejm przywrócił Narodowe Święto Niepodległości

0
Podziel się:

Dziś mija 20. rocznica przywrócenia przez Sejm Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada. Dzień ten był obchodzony przed II wojną światową dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Decyzję o przywróceniu święta podjął Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej 15 lutego 1989 roku.

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa, jedna z najkrwawszych w dziejach. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski. Po 123 latach niewoli, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy.
11 listopada nie od razu stał się świętem państwowym. Spory o datę odrodzenia państwa polskiego toczyły się przez całe dwudziestolecie międzywojenne. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Przed II wojną światową święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938.
W 1945 roku listopadowe święto zostało zniesione. W jego miejsce wprowadzono 22 lipca. Wraz z narastaniem opozycji wobec PRL, dzień 11 listopada stawał się coraz częściej okazją do demonstrowania społecznego oporu.
11 listopada 1981 roku po raz pierwszy w historii PRL władze państwowe złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a data została wpisana w kalendarz oficjalnie obchodzonych rocznic. 15 lutego 1989 roku, 11 listopada został przywrócony jako święto państwowe. Obchodzimy je co roku, jako Narodowe Święto Niepodległości.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)