Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi

0
Podziel się:

Jego celem jest rozbudzanie świadomości ekologicznej mieszkańców naszej planety. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło "Z energią chrońmy Ziemię".

Z tej okazji w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa organizatorów Dnia Ziemi 2009. W czasie konferencji zostanie przyznana nagroda w konkursie "Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2008".

26 kwietnia na Polach Mokotowskich będzie można wziąć udział w tradycyjnym festynie, podczas którego odbędzie się między innymi Quiz Pogodowy i akcja Zielone Mazowsze, podczas której dzieci, młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w konkursach ekologicznych. Zostanie również zorganizowana wystawa "Technologie Dla Ochrony Klimatu".

Szacuje się, że w organizacji obchodów uczestniczy obecnie ponad 17 tysięcy organizacji ze 141 krajów świata. W 2007 roku uczestniczyło w nich około miliarda ludzi z różnych krajów. Były to, jak do tej pory, największe obchody Dnia Ziemi.

Idea obchodów Dnia Ziemi narodziła się pod koniec lat 60. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, która w tym czasie znajdowała się za "żelazną kurtyną", pierwszy raz świętowano ten dzień dopiero dwadzieścia lat później.

Pomysłodawcą obchodów "Dnia Ziemi" był amerykański ekolog i miłośnik przyrody - John McConnell. Jego pomysł spotkał się z poparciem władz San Francisco i 21 Marca 1970 roku Joseph Alioto, ówczesny burmistrz tago miasta, proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi.

Wkrótce John McConnell ogłosił Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ, między innymi: Kurt Waldheim, Margaret Mead i John Gardner.

Mniej więcej w tym samym czasie, we wrześniu 1969 roku, amerykański senator Gaylorg Nelson na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji jako wyrazu poparcia dla ruchów ekologicznych i wyrazu sprzeciwu wobec niszczenia środowiska naturalnego. Demonstracja odbyła się pół roku później - 22 kwietnia 1970 roku.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)