Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

30. rocznica śmierci Tadeusza Fijewskiego

0
Podziel się:

12 listopada mija 30. rocznica śmierci Tadeusza Fijewskiego, aktora filmowego i teatralnego, odtwórcy kilkudziesięciu ról w obrazach polskich reżyserów.

Artysta stworzył niezapomniane kreacje Pana Anatola w filmowym cyklu Jana Rybkowskiego, Rzeckiego w "Lalce", Kuby w Telewizyjnym serialu "Chłopi" oraz popularnej postaci Grzelaka w powieści radiowej "Matysiakowie". Tworzył aktorstwo oszczędne w gestach, pokazujące wewnętrzne skupienie i koncentrujące uwagę widza na kreowanej postaci.

Tadeusz Fijewski zagrał także w filmach: "Pętla" Wojciecha Hasa, "Kamizelka" oraz Katarynka" według Bolesława Prusa i "Dom bez okien" Stanisława Jędryki. Grał w teatrach Łodzi i Warszawy, na scenie Teatru Narodowego, Współczesnego, a do końca życia - w Teatrze Polskim. Do najwybitniejszych ról w Polskim należały jego kreacje w "Martwych duszach", "Szkole kobiet", a także - "Intrydze i miłości".

Ostatnią rolą Tadeusza Fijewskiego była postać nocnego stróża w filmie Andrzeja Kondratiuka "Pełnia". Zmarł 12 listopada 1978 roku.

Tadeusz Fijewski urodził się 14 lipca 1911 roku w Warszawie, i tu ukończył Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Na scenie debiutował jako 10-latek w przedstawieniu "Chory z urojenia" Moliera w warszawskim Teatrze Polskim. Przed wojną zagrał między innymi w znanym filmie "Legion ulicy" Aleksandra Forda z 1932 roku, gdzie kreował postać warszawskiego gazeciarza Władka. Po roli tej krytycy okrzyknęli go "złotowłosym urwisem ekranu".

Podczas wojny Tadeusz Fijewski został aresztowany podczas łapanki i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu, a potem do Dachau. Po zwolnieniu powrócił do Warszawy. Współpracował z Biurem Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, następnie był więziony w różnych obozach jenieckich na terenie Rzeszy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)