Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

39 lat temu człowiek stanął na Księżycu

0
Podziel się:

20 lipca 1969 roku amerykańscy astronauci wylądowali na Srebrnym Globie.

39 lat temu człowiek stanął na Księżycu
(PAP/ EPA)

39 lat temu, 20 lipca 1969 roku amerykańscy astronauci wylądowali na Księżycu. Wydarzenie to oglądało przed telewizorami blisko miliard osób.

Pierwsza w dziejach ludzkości wyprawa na Srebrny Glob otworzyła nową erę ludzkości. Amerykanie wygrali wyścig na Księżyc. Odnieśli ogromny sukces w kosmicznej rywalizacji z Rosjanami, którą do tego mementu przegrywali.

Rakieta Saturn V z zainstalowanym statkiem Apollo 11 wystartowała z przylądka Kennedy'ego 16 lipca. Na pokładzie statku było trzech astronautów: Neil Armstrong, Edwin Aldrin i Michael Collins.

Lot na Księżyc trwał 4 dni, statek przebył 400 tysięcy kilometrów. Wyprawę przygotowywano 8 lat. Kosztowała ponad 25 miliardów dolarów.

20 lipca o godzinie 22.56 czasu obowiązującego w Houston moduł badawczy _ Orzeł _ z Neilem Armstrongiem i Edwinem Aldrinem na pokładzie odłączył się od _ Apolla _ i wylądował w pobliżu księżycowego równika, na obszarze Morza Spokoju. Kilka godzin później Armstrong, jako pierwszy człowiek w historii stanął na Księżycu. Skomentował ten moment słowami: _ Mały krok człowieka - olbrzymi skok ludzkości _.

Po kilku minutach dołączył do niego Aldrin. Prace badawcze trwały 22 godziny, z czego ponad dwie godziny astronauci przebywali na powierzchni Srebrnego Globu poza modułem _ Orzeł _. Pobrali próbki księżycowego gruntu w promieniu 30 metrów od modułu. Rozstawili aparaturę oraz zatknęli flagę Stanów Zjednoczonych, przy której pozostawili pięć medali z podobiznami poległych wcześniej kosmonautów.

Na okolicznościowej plakietce, przypiętej do flagi widniał napis: _ Tutaj ludzie z planety Ziemia dotknęli po raz pierwszy stopą Księżyca. Lipiec, rok 1969 naszej ery. Przybyliśmy w celach pokojowych w imieniu całej ludzkości _.

Następnie astronauci wrócili do _ Orła _ i wystartowali w stronę macierzystego statku _ Apollo 11 _, pilotowanego przez Michaela Collinsa.

Potem nastąpił udany powrót na Ziemię, wielka feta i wzniosłe słowa prezydenta Nixona: _ To najwspanialszy tydzień od czasu stworzenia świata _.

Przez następne 3 lata Amerykanie wysłali na Księżyc 6 statków kosmicznych. Po Srebrnym Globie przemaszerowało 12 kosmonautów, dwóch z nich przejechało się nawet specjalnym _ Lunar-Roverem. Na Ziemię zwieziono łącznie 382 kilogramy skał księżycowych, po czym misja _Apollo zakończyła się.

Planowane loty kolejnych statków, nastawione na poszukiwania skał wulkanicznych w Wąwozie Hyginus oraz śladów wody w Dolinie Schroetera nigdy nie doszły do skutku.

Rosjanie, którym również marzyły się załogowe loty na Księżyc nie podjęli wyzwania, ograniczając się do wysłania elektrycznego pojazdu _ Łunochod _, przystosowanego do zbierania księżycowego gruntu.

kosmos
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)