Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

85-lecie Polskiego Radia

0
Podziel się:

Polskie Radio obchodzi 85-lecie swego istnienia. 1 lutego 1925 roku w eterze po raz pierwszy rozbrzmiały słowa: "Tu Próbna Stacja Radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów". Komunikat ten uznaje się za początek radiofonii w Polsce.
Przez cały rok Polskie Radio będzie prezentowało okolicznościowe, bogate w archiwalia programy i cykle tematyczne na wszystkich swoich antenach, przygotowano również wiele wyjątkowych projektów, przybliżających historię polskiej radiofonii. Na nowej stronie internetowej zostało zamieszczone multimedialne kalendarium, obejmujące lata 1926-2009, uzupełnione o unikatowe zdjęcia i dźwięki.
Wśród zaplanowanych na cały rok przedsięwzięć znajdą się m.in. ciekawe wystawy, seminaria i sesje z udziałem wybitnych specjalistów, wydawnictwa płytowe, a także cieszący się zawsze wielką popularnością Dzień Otwarty.
Już od dziś w holu Polskiego Radia w Warszawie można oglądać wystawę najstarszych plakatów, afiszy i ulotek radiowych, pochodzących z lat 1925-1982. Na wystawie "Jubileuszowy salon radiowy" zebrano ponad 30 plakatów, poświęconych między innymi dzialalności programowej i edukacyjnej, jak również technice radiowej. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują; afisz informujący o nadchodzącym sezonie programowym 1930/1931 w Polskim Radiu oraz plakaty z okresu powojennego, zachęcające do słuchania audycji regionalnych.
We wrześniu zostanie otwarta kolejna wystawa pt. "Tu Polskie Radio: 1925-2010. Wystawa jubileuszowa" w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy. Przypomniane zostaną sylwetki osobistości radiowych - spikerów, twórców popularnych audycji oraz nagrania ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia, prezentacje multimedialne z fragmentami kronik filmowych oraz radiowe pamiątki, udostępnione przez pracowników Polskiego Radia.
Najprawdopodobniej we wrześniu trafi także do Polskiego Radia portret Zygmunta Chamca - założyciela Polskiego Radia. Portret wykonany przez Stanisława Norblina został wręczony pierwszemu prezesowi Polskiego Radia przez jego pracowników, kiedy odchodził z Polskiego Radia. Po latach jako dar wnuka Zygmunta Chamca symbolicznie wróci do Polskiego Radia.
Jedną z najciekawszych propozycji obchodów 85-lecia Polskiego Radia będzie też słuchowisko na żywo. Odbędzie się ono w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 29 listopada - dokładnie w 85. rocznicę emisji pierwszego słuchowiska, nadanego przez Polskie Radio i będzie to jak w 1925 roku "Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawienie, w którym wezmą udział wybitni aktorzy, emitowane będzie na antenie radiowej Dwójki.
Zaplanowano także wiele seminariów i sesji. 16 kwietnia odbędzie się trzyczęściowa sesja techniczna pt. "Polskie radio na fali" - ukazująca historię technik, związanych z produkcją i emisją w Polskim Radiu, obecne możliwości i technologie przyszłości. Na październik zaplanowano seminarium na temat roli rozgłośni zagranicznych w najnowszej historii; w listopadzie odbędzie się seminarium, poświęcone materiałom Polskiego Radia, znajdującym się w archiwach i instytucjach kultury.
Obchody 85-lecia Polskiego Radia będą też mocno powiązane z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina. Na antenach Polskiego Radia będzie transmitowanych wiele wydarzeń w Roku Chopinowskego, między innymi przesłuchania i koncerty XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W radiowej Jedynce roztrzygnięty zostanie konkurs na najlepsze wykonanie chopinowskiego Poloneza A-dur, będącego pierwszym sygnałem Polskiego Radia i Programu Pierwszego.
Ukoronowaniem jubileuszowych obchodów będzie grudniowy Koncert Galowy, podczas którego zasłużonym pracownikom i współpracownikom publicznej radiofonii zostaną wręczone najważniejsze nagrody Polskiego Radia: Złote Mikrofony, Honorowe Złote Mikrofony, Diamentowe Mikrofony i Diamentowe Batuty.
Obok różnorodnych jubileuszowych projektów w roku 2010 nie zabraknie również innych ważnych wydarzeń, od lat wpisanych w misyjną działalność Polskiego Radia, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, takich jak Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", "Spotkania z reportażem" czy krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)