Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

89. rocznica bitwy pod Komarowem na Lubelszczyźnie

0
Podziel się:

Dziś mija 89. rocznica bitwy pod Komarowem na Lubelszczyźnie, która przeszła do historii, jako ostatnia wielka bitwa kawaleryjska. W okolicach Zamościa, polska Pierwsza Dywizja Jazdy pokonała Armię Konną Siemiona Budionnego. Było to jedno z najważniejszych zwycięstw polskiego oręża w wojnie z bolszewikami.

Pod koniec sierpnia 1920 roku, już po "Cudzie nad Wisłą", armia Budionnego dotarła do Zamościa. Polakom broniącym miasta, z odsieczą przybyły 13. Dywizja Piechoty oraz 1. Dywizja Jazdy.

31 sierpnia doszło do wielkiej bitwy konnic w okolicy miejscowości Komarów. Wzięło w niej udział 6 pułków polskich i 20 radzieckich, łącznie 70 szwadronów.

Siły polskie liczyły około 2 tysięcy żołnierzy, a radzieckie - około 7 tysięcy. Walki trwały cały dzień. Polacy zadali Rosjanom liczne straty i uniemożliwili swobodny odwrót. Armia Konna, najsłynniejsza formacja Armii Czerwonej, poniosła klęskę. Ścigana w kierunku wschodnim, nie była w stanie przejść do ofensywy i ostatecznie opuściła front polski.

Bitwa pod Komarowem była największym starciem konnic od 1813 roku. Bohaterską walkę polskich kawalerzystów upamiętnił Jerzy Kossak w obrazie-tryptyku "Bitwa pod Komarowem".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)