Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Abonament powinni płacić wszyscy obywatele i tylko za najbiedniejszych powinien płacić rząd"

0
Podziel się:

W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja na temat roli i znaczenia mediów publicznych w Europie. Wśród zaproszonych gości byli medioznawcy, przedstawiciele mediów publicznych, KRRiT oraz goście z zagranicy, m.in.z Danii, Łotwy, Francji i Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Wernera Rumphorsta, eksperta prawnego Europejskiej Unii Nadawców, najlepszą miarą niezależności mediów publicznych, jest pozostawanie lub zmiana szefostwa tych mediów po zmianie rządu. Werner Rumphorst jest też przekonany, że niezależności tych mediów nie da się obronić jeśli będą finansowane z budżetu państwa. Jak powiedział: "ten kto płaci będzie grał melodię, do której inni będą tańczyć". Dlatego jego zdaniem abonament powinni płacić wszyscy obywatele i tylko za najbiedniejszych powinien płacić rząd. To z kolei powinno zobowiązywać pracowników mediów publicznych do lojalności wobec płacących abonament, a nie polityków.

Biorący udział w debacie ekspert Witold Pasek jest przekonany, że zniesienie abonamentu pogrąży media publiczne. Rząd w jego opinii nie wywiążę się z obietnic i nie sfinansuje tych mediów, a miejsce programów misyjnych zajmą opery mydlane. Jego zdaniem każdy rząd, który stanie przed wyborem - finansowanie mediów publicznych lub podwyżki dla sfery budżetowej - wybierze podwyżki. Dlatefo jego zdaniem, pomysł finansowania mediów publicznych z budżetu jest złym rozwiązaniem.

Medioznawca Karol Jakubowicz ocenił, że podejmowana obecnie próba nowelizacji ustawy medialnej to - jak się wyraził - zamierzona operacja polityczna, która przyniesie katastrofę mediom publicznych. Zdaniem Jakubowicza rozszerzenie kompetencji Urzędu Regulacji i Telekomunikacji zagraża demokracji. W opinii eksperta, oddanie tak dużych uprawnień do decydowania o rynku radiowo-telewizyjnym w ręce jednej osoby jest pomysłem bez precedensu.

Prezydent Europejskiej Unii Nadawców Fritz Pleitgen wyraził nadzieję, że polski parlament uchwali ustawę medialną na miarę naszych czasów i wyzwań nowych technologii. Zdaniem Pleitgena najważniejszy postulat jaki powinna spełniać ustawa, to odseparowanie wszelkich struktur politycznych od wpływu na działalność nadawczą mediów publicznych.

Konferencję o roli i znaczeniu mediów publicznych w Europie zorganizowała Telewizja Polska oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)