Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Budzik-Fundusz Kościelny

0
Podziel się:

Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej ma nadzieję, że rząd nie podejmie jednostronnej decyzji o likwidacji Funduszu Kościelnego. Arcybiskup Stanisław Budzik na prośbę Informacyjnej Agencji Radiowej odniósł się wypowiedzi rzecznika rządu sprzed kilku dni, że niebawem będzie gotowy projekt ustawy likwidującej Fundusz Kościelny.

Arcybiskup Budzik podkreślił, że Kościołowi zależy na przekształceniu Funduszu i wyraził nadzieję, że także w tej sprawie rząd będzie prowadził dialog.
Metropolita lubelski zwrócił także uwagę na fakt, że ustabilizowanie w Polsce stosunków między Kościołem i państwem było w dużej mierze możliwe właśnie dzięki dialogowi obydwu stron, ale także umowie konkordatowej.
Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej w rozmowie z IAR wyraził nadzieję, że rozmowy w sprawie przekształcenia zasad działania Funduszu Kościelnego zostaną także podjęte na najbliższym spotkaniu Komisji Współnej Episkopatu i Rządu - planowanym 15 marca.
Arcybiskup Stanisław Budzik podkreśla również, że z Funduszu Kościelnego korzystają także duchowni innych wyznań, zarejestrowanych w naszym kraju. Przekształcenie zasad jego działania będzie dotyczyło także ich.

Tylko w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która zresza Kościoły działające na obszarze Polski, jest siedem Kościołów: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Polskokatolicki oraz Kościół Starokatolicki Mariawitów.

Fundusz Kościelny, stworzony przez władze komunistyczne w 1950 roku, po odebraniu wielu Kościołom w Polsce dóbr materialnych miał być formą rekompensaty za skonfiskowane przez komunistyczne władze majątki, z których wielu dotąd nie odzyskano.
Wbrew powszechnej opinii - środki z Funduszu Kościelnego służą tylko w niewielkiej części opłacaniu ubezpieczeń społecznych osobom duchownym. Należą do nich głównie misjonarze i siostry, pozostające w żeńskich zakonach klauzurowych.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)