Notowania

order orła białego
22.05.2007 10:05

Abp Ignacy Tokarczuk w Kapitule Orderu Orła Białego

Przemyski arcybiskup senior Ignacy Tokarczuk został członkiem Kapituły Orderu Orła Białego. Arcybiskup przyjął nominację od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Członkowie Kapituły, doradzający prezydentowi w sprawie przyznawania tego najwyższego odznaczenia, powoływani są przez niego na pięć lat spośród osób, które otrzymały Order.
Ignacy Tokarczuk urodził się w 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Studiował we lwowskim seminarium duchownym, podczas II Wojny Światowej angażował się w pomoc Żydom. Od 1965 roku był biskupem, a od 1991 roku arcybiskupem przemyskim.
Zasłynął z budowy licznych kościołów bez zezwoleń władz PRL. Wspierał też Solidarność. Był za to szykanowany i stale śledzony przez służbę bezpieczeństwa. "Przynajmniej dowiedziałem się ile ja rocznie głosiłem wystąpień" - mówi ksiądz arcybiskup Tokarczuk. Jak powiedział członek Kapituły, było ich około 120-130.
Arcybiskup Ignacy Tokarczuk jest doktorem filozofii. Od 1993 roku jest na emeryturze. Order Orła Białego otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego 3 maja 2006 roku.
W skład Kapituły Orderu Orła Białego wchodzą obecnie, oprócz arcybiskupa Tokarczuka, Wiesław Chrzanowski i Andrzej Gwiazda. Wielkim Mistrzem Kapituły jest za każdym razem urzędujący prezydent.

Tagi: order orła białego, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz