Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abp Nycz przed ingresem

0
Podziel się:

Arcybiskup Kazimierz Nycz powiedział, że chciałby być otwarty na wszystkie środowiska, a szczególnie na media. Jutro arcybiskup obejmie urząd metropolity warszawskiego.

Arcybiskup zapowiedział, że jego priotytetami będzie współpraca z księżmi, ze świeckimi i otwarcie na młodych.
Arcybiskup zapowiedział, że nie wygłosi swojego exposee, bo nie jest politykiem. nie wyobraża sobie Kościoła w 21 wieku bez współpracy z mediami. Wezwał przy tym wszystkich do modlitwy za archidiecezję warszawską.
Mówiąc o zbliżającej się rocznicy śmierci Jana Pawła Drugiego, arcybiskup podkreślił, że najbardziej cieszą go inicjatywy przybliżające nauczanie Zmarłego do zwykłych ludzi. Zaapelował, aby nie sprowadzać rocznicowych obchodów do spekulacji na temat kanonizacji polskiego papieża. Arcybiskup ostrzegł też, aby nie wynosić świętości Jana Pawła Drugiego na niedosiężne wyczyny. Mówiąc o nadchodzącym Wielkim Tygodniu, arcybiskup zaapelował do dziennikarzy, aby pomogli ludziom w znalezieniu w tym czasie skupienia i refleksji.
Arcybiskup Nycz powiedział, że i państwo i Kościół zbyt późno zajęły się lustracją i podkreślił, że nie można jednakowo traktować wszystkich duchownych, którzy współpracowali z komunistycznymi służbami. Dodał, że trzeba przyjąć nawet bolesną prawdę, aby zakończyć okres rozliczeń, który może zafałszować obraz rzeczywiskości lat 70 i 80. Przypomniał, że polscy biskupi dobrowolnie poddali się lustracji.
Mówiąc o zmniejszającej się liczbie wiernych, uczestniczących w niedzielnej Mszy Świętej, duchowny wyraził opinię, że jedną z przyczyn tego zjawiska są masowe migracje ludzi do miast. Druga to obejmujące cały świat prądy laicyzacyjne.
Nawiązując do budowy Świątyni Opatrzności, arcybiskup Nycz powiedział, że KonstytucjaTrzeciego Maja, którą ma upamiętnić Świątynia, była aktem politycznym, a więc w jej budowę powinny się zaangażować władze.
Arcybiskup oświadczył, że nie żal mu, iż nie otrzyma tytułu prymasa Polski. Papież Benedykt XVI zdecydował wcześniej, że tytuł prymasa będzie związany z metropolią gnieźnieńską. Arcybiskup Nycz powiedział, że decyzja papieża była bardzo trafna, gdyż w Warszawie jest dość pracy.
Arcybiskup zapowiedział, że nie odbędzie jutro ingresu w tradycyjnym rozumieniu. Przed Mszą Świętą w Archikatedrze Warszawskiej podpisze protokół objęcia diecezji, po czym poprowadzi liturgię Niedzieli Palmowej.

wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)