Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Adam G. być może wróci do Polski

0
Podziel się
bEhcMybV

Adam G. - polski obywatel, skazany w głośnym procesie za napad i zabójstwo, może być odesłany do naszego kraju, by tu odsiadywać karę - tak zdecydował sąd apelacyjny w Brukseli.
Sprawa dotyczy morderstwa sprzed trzech lat. Na dworcu w centrum Brukseli Adam G. zadał nożem kilka śmiertelnych ciosów belgijskiemu nastolatkowi i ukradł mu odtwarzacz mp3. W bardzo szybko przeprowadzonym procesie został skazany na 20 lat więzienia.
Po wyroku Adam G. miał być odesłany do naszego kraju, bo tak przewidywała polsko-belgijska umowa. Jednak obrona wnioskowała, by pozostał w Belgii. Argumentowała, że w polskim więzieniu Adamowi G. grożą prześladowania, bo jest Romem. Poza tym obrońcy powoływali się na belgijskie przepisy, które mówią, że skazany obcokrajowiec nie może być odesłany do kraju wbrew woli. A Adam G. nie chce wracać do Polski i woli zostać w Belgii, gdzie może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po odsiedzeniu jednej trzeciej wyroku.
Sąd pierwszej instancji podzielił argumentację obrony i odmówił wydania go Polsce. Sąd apelacyjny anulował tę decyzję. Sprawa ekstradycji Adama G. do naszego kraju jest więc teraz otwarta.

bEhcMycy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)