Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akcja edukacyjna dotycząca profilaktyki walki z cukrzycą

0
Podziel się

Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą rozpoczyna akcję edukacyjną dotycząca profilaktyki tej choroby. W Polsce na cukrzycę choruje 9 procent dorosłych obywateli.

bEgUlMhx

Inicjatorem powstania Koalicji jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Prezes Instytutu ksiądz Arkadiusz Nowak wyjaśnia, że celem powstania koalicji jest konsolidacja działań wszystkich organizacji oraz edukacja społeczeństwa. W leczeniu cukrzycy bardzo ważne jest wczesne wykrywanie choroby, zanim dochodzi do uszkodzenia nerek czy układu krążenia. Niewłaściwie leczona cukrzyca prowadzi do chorób oczu, nerek, układu krążenia i układu nerwowego. W profilaktyce cukrzycy bardzo ważny jest wysiłek fizyczny.

Docent Leszek Czupryniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreślił, że cukrzyca typu drugiego, występująca u dorosłych, jest konsekwencją otyłości. Przybywanie masy ciała powoduje przeładowanie komórek tłuszczem i wówczas leniwiej one reagują na insulinę. To powoduje, że metabolizm glukozy jest utrudniony. Organizm nie jest w stanie produkować odpowiedniej dawki insuliny. Nawet niewielka otyłość powoduje wzrost stężenia cukru we krwi.

bEgUlMia
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)