Notowania

miasta
30.06.2009 13:16

Amerykańskie siły stacjonujące w Iraku zaczęły opuszczać irackie miasta

Od dzisiaj ulice patrolują żołnierze i pojazdy irackiej armii oraz tamtejsza policja. To jeden z najważniejszych kroków, prowadzących do całkowitego wycofania się Amerykanów z tego kraju. W Iraku przebywa obecnie ponad 130 tysięcy żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Większość amerykańskich wojskowych wraca do głównych baz. Będzie pomagać Irakijczykom w konkretnych operacjach i działaniach antyterrorystycznych. Niewielka liczba amerykańskich żołnierzy, którzy pozostaną w rejonach miejskich, będzie spełniać rolę doradczą.

Władze w Bagdadzie zapewniają, że są w stanie same zapewnić bezpieczeństwo w prawie 30-milionowym kraju. Są jednak świadome, jak dużym zagrożeniem dla stabilności nadal są ekstremistyczne bojówki.

Iracka armia liczy pół miliona żołnierzy, policja - 250 tysięcy funkcjonariuszy. W lutym prezydent Barack Obama ogłosił nową strategię, zgodnie z którą większość amerykańskich oddziałów ma opuścić Irak do sierpnia przyszłego roku. Rok później kraj ten mają opuścić wszystkie oddziały Stanów Zjednoczonych.

Tagi: miasta, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz