Notowania

gazeta
30.06.2009 17:06

Angela Merkel otrzymała pierwszy egzmeplarz gazety "Białe plamy"

Uczniowie z czterech krajów Europy, w tym z Polski, przedstawili w Berlinie wyniki projektu poświęconego ich historii pod hitlerowską okupacją. Rezultaty prac opublikowano w formie gazety zatytułoweanej "Białe plamy". Jej pierwszy egzemplarz otrzymała kanclerz Angela Merkel.           

Podziel się
Dodaj komentarz

Celem projektu nazwanego "Step21" było zbadanie faktów przemilczanych lub w sposób zmanipulowany przedstawianych przez nazistowską propagandę. 70 uczniów i studentów z Polski, Niemiec, Czech i Austrii szukało w tym celu informacji w archiwach i rozmawiało ze świadkami historii.

Kanclerz Merkel, odbierając egzemplarz gazety "Białe plamy", pochwaliła inicjatywę za to, że mobilizuje młodych ludzi do sprzeciwu wobec niesprawiedliwości, dyskryminacji i przemocy. Oni sami podkreślali, że udział w projekcie był ciekawym doświadczeniem, zupełnie odmiennym od uczenia się historii z podręczników.

Polscy uczestnicy projektu badali między innymi okoliczności pogromu Żydów w Zabrzu w listopadzie 1938 r. oraz losy polskich robotników przymusowych w niemieckim Greifswaldzie.

Gazeta "Białe plamy" doczekała się już trzeciego wydania. Poprzednie powstały po podobnych projektach w 2006 i 2008 r. 300 tysięcy egzemplarzy najnowszego numeru "Białych plam" trafi do szkół i miejsc pamięci w krajach, które uczestniczyły w projekcie.

Tagi: gazeta, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz