Notowania

wiadomości
29.12.2012 14:31

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk nie żyje

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziś (sobota) rano w Przemyślu zmarł arcybiskup senior Ignacy Tokarczuk. Był najstarszym biskupem w Polsce. 2 lutego skończyłby 95 lat. Od niemal 20 lat był na emeryturze.
Był biskupem przemyskim w latach 1965-1992, a następnie - arcybiskupem przemyskim, do 1993 roku.
W czasach PRL, jako ordynariusz diecezji przemyskiej, mimo sprzeciwu władz stworzył 220 nowych parafii i wybudował 430 kościołów. Nazywany był "biskupem niezłomnym", a przez rząd PRL uznawany był za jednego z głównych wrogów ustroju. Poprzez swój bezkompromisowy stosunek do komunistycznych władz i odważne wystąpienia, szybko uzyskał miano jednego z najpoważniejszych przeciwników PRL. O wszelkich przejawach prześladowań i szykan biskup Tokarczuk mówił wprost i otwarcie. Jego kazania, w których krytykował totalitaryzm, były oceniały jako antypaństwowe. Biskup zasłynął też z wystąpień przeciwko programowej ateizacji społeczeństwa, za co był inwigilowany i szykanowany przez służby bezpieczeństwa.
W czasie historycznej wizyty w Przemyślu 2 czerwca 1991 roku Jan Paweł II wyniósł biskupa Tokarczuka do godności arcybiskupiej, a rok później 25 marca ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. Od 1993 roku był arcybiskupem seniorem.
W 2006 roku arcybiskup Tokarczuk otrzymał Order Orła Białego, który wręczył mu prezydent Lech Kaczyński. Najwyższe odznaczenie państwowe zostało mu przyznane jako wyraz uznania za posługę, odwagę i poświęcenie dla Kościoła i narodu polskiego.

(więcej)

Urodził się 1 lutego 1918 roku w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. W 1937 roku wstąpił do seminarium duchownego we Lwowie i został studentem tamtejszego Uniwersytetu Jana Kazimierza. W 1942 roku otrzymał święcenia kapłańskie we Lwowie z rąk biskupa Eugeniusza Baziaka. Pracował we Lwowie, a od 1945 roku w diecezji katowickiej. W 1951 roku obronił doktorat z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Sakrę biskupią przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego 6 lutego 1966 roku w katedrze w Przemyślu.
Władze komunistyczne uważały go za jednego z głównych swoich przeciwników, obok kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyły. Podczas trwających około 28 lat rządów w diecezji przemyskiej rozwinął szeroką działalność duszpasterską i organizacyjną.
Od 16 lipca 2011 do momentu śmierci był najstarszym polskim biskupem.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz