Notowania

Austria
05.03.2010 17:58

Austria - Episkopat potępił księży-pedofilów

Austriacki episkopat potępił przypadki seksualnych nadużyć wobec nieletnich. Przewodniczący Konferencji, arcybiskup Wiednia Christoph Schonborn poinformował, że episkopat powołał specjalną komisję, która "opracuje zarówno dla księży, jak i dla wiernych metody postępowania w takich przypadkach".

Podziel się
Dodaj komentarz

Na posiedzeniu w St. Polten konferencja austriackiego episkopatu "z hańbą i smutkiem przyjęła do wiadomości informacje o seksualnych nadużyciach w Kościele katolickim". "Prosimy o wybaczenie wszystkich, którzy padli ofiarą pedofili. Wierzymy, że tylko wyjaśnienie wszystkich przypadków i poznanie prawdy może oczyścić Kościół z zarzutów" - napisali austriaccy biskupi.

Aby zapobiec podobnym incydentom, konferencja powołała specjalnego pełnomocnika do spraw pomocy ofiarom pedofii. W każdej diecezji powstaną specjalistyczne poradnie. Wytyczne episkopatu mają obowiązywać również w zakonach.

Arcybiskup Wiednia przyznał, że "ofiary nadużyć seksulanych miały dotąd w austriackim Kościele mniejszą ochronę prawną i społeczną aniżeli winowajcy". Christoph Schonborn przestrzegł jednak przed "zrzucaniem zbiorowej odpowiedzialności na księży".

Tagi: Austria, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz