Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Azyl polityczny dla Snowdena. Wenezuela i Ekwador są gotowe go udzielić

0
Podziel się:

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, oświadczył, że na razie do jego kraju taki wniosek nie wpłynął.

Azyl polityczny dla Snowdena. Wenezuela i Ekwador są gotowe go udzielić
(Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/Wikimedia)

Prezydent Nicolas Maduro, oświadczył, że na razie do jego kraju taki wniosek nie wpłynął, ale Wenezuela gotowa jest rozważyć jego przyznanie ściganemu przez USA byłemu pracownikowi Narodowej Agencji Bezpieczeństwa.

[Aktualizacja 13:35]

Snowden, były informatyk Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, jest poszukiwany przez amerykańskie władze, które oskarżają go o ujawnienie mediom tajnych danych dotyczących inwigilacji obywateli przez rząd. Chodzi m.in. o dostęp do poczty elektronicznej i przesłuchiwanie rozmów telefonicznych.

Nie tylko Wenezuela jest gotowa przyjąć Amerykanina. Decyzja w sprawie udzielenia azylu Edwardowi Snowdenowi zajmie rządowi Ekwadoru dwa miesiące - powiedział szef MSZ tego kraju Rica. Jak wyjaśnił minister, tyle czasu zajęło Ekwadorowi podjęcie decyzji w sprawie udzielenia azylu Julianowi Assange'owi, założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks, - _ Tak więc, nie oczekujcie od nas podjęcia decyzji we wcześniejszym terminie _ - powiedział szef MSZ.

Według ostatnich informacji Amerykanin, były pracownik CIA i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wciąż przebywa na lotnisku w Moskwie, w strefie tranzytowej. Media rosyjskie twierdzą, że nie może kupić biletu na dalszą podróż, ponieważ władze USA anulowały jego paszport. We wtorek Biały Dom wezwał Rosję do bezzwłocznego wydania Snowdena władzom Stanów Zjednoczonych.

Snowden przyleciał do Moskwy w niedzielę z Hongkongu samolotem rosyjskich linii lotniczych Aerofłot. Media rosyjskie podawały początkowo, że zamierza on w poniedziałek wylecieć do Hawany, a stamtąd do stolicy Wenezueli, Caracas.

W ambasadzie Ekwadoru w Londynie przebywa od 12 czerwca założyciel WikiLeaks. Assange wystąpił o azyl polityczny w Ekwadorze, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie został oskarżony o napaść seksualną i gwałt. Zaprzecza on tym zarzutom i obawia się, że Szwecja mogłaby go wydać USA, gdzie groziłoby mu oskarżenie w związku z opublikowaniem przez WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów amerykańskich władz..

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden w pułapce lotniska Szeremietiewo Według jednej z wersji, dostanie status uchodźcy politycznego od władz Ekwadoru lub Wenezueli.
Ławrow oburzony za Snowdena _ - Nie mamy nic wspólnego ani ze Snowdenem, ani z jego relacjami z Ministerstwem Sprawiedliwości USA _- powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych.
Ponad 100 tysięcy podpisów. Co zrobi Obama? Pod petycją zwracającą się do Baracka Obamy o ułaskawienie Edwarda Snowdena, który ujawnił supertajny amerykański program inwigilacji elektronicznej, podpisało się już ponad 100 tysięcy osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)