Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy - równouprawnienie - raport

0
Podziel się:

Polska dobrze radzi sobie z wyrównywaniem szans kobiet i mężczyzn, ale wciąż jest sporo do zrobienia - wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. Eksperci zajęli się tematem argumentując, że równouprawnienie dotyczy nie tylko równości wobec prawa, ale również ma wpływ na gospodarkę.

Przeprowadzone badania wykazały, że powszechne na świecie, w tym w Polsce, jest gorsze wynagradzanie kobiet. Główny ekonomista Banku Światowego Carolina Sanchez Paramo podkreśla, że kobiety często pracują na niższych stanowiskach, w mniej opłacalnych sektorach gospodarki oraz zarządzają mniejszymi przedsiębiorstwami z ograniczonym dostępem do kapitału. Dodała, że średnio na świecie na każdego dolara zarobionego przez mężczyznę kobieta zarabia około 80 centów, w Polsce nieco więcej - około 90 centów.
Ekspert dodaje, że konieczna jest również zmiana nastawienia do kobiet zajmujących kluczowe stanowiska w biznesie i polityce. Badania przeprowadzone w wielu krajach świata wykazały, że większość kobiet i mężczyzn jest przekonana, że mężczyźni lepiej radzą sobie na wysokich stanowiskach w biznesie i polityce.
Badania wykazały, że około 35 milionów dziewczynek na świecie nie ma dostępu do edukacji, a najgorzej pod tym względem jest w Afryce. Raport podkreśla też istnienie drastycznych form dyskryminacji - jak selektywna aborcja, czy zabijanie małych dziewczynek w krajach, gdzie bardziej pożądane jest wychowywanie syna. W słabo i średniorozwiniętych krajach co roku znikają blisko 4 miliony dziewczynek.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)