Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Becikowe tylko z zaświadczeniem lekarskim

0
Podziel się:

Od listopada rodzice starający się o becikowe muszą przedstawić zaświadczenie, że matka dziecka od 10 tygodnia ciąży była pod opieką ginekologa.

bETbNmol

Obowiązek udokumentowania opieki lekarskiej nakłada rozporządzenie ministra zdrowia, związane z nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Rzeczniczka resortu polityki społecznej Bożena Diaby podkreśla, że wymóg wynika z troski o zdrowie i matki, i dziecka. W jej ocenie nie jest to obowiązek trudny do spełnienia, bo zazwyczaj każda kobieta, dbająca o siebie i swoje dziecko, chodzi do lekarza.

Zaświadczenie od ginekologa ma być wypisane na specjalnym formularzu. Z jego uzyskaniem nie powinno być trudności, bo jest on dostępny w urzędach zajmujących się wypłatą świadczeń oraz na stronach internetowych ministerstwa pracy i polityki społecznej, w zakładce "świadczenia rodzinne".

bETbNmon

Nie zmieniły się pozostałe zasady wypłaty becikowego. Na złożenie wniosku o becikowe rodzice mają 12 miesięcy od czasu urodzenia dziecka. Wynosi ono tysiąc złotych i przysługuje na każde dziecko, niezależnie od sytuacji materialnej rodziców.

Rodzice korzystający ze świadczeń rodzinnych mogą też otrzymać drugie "becikowe" - jednorazowy dodatek do zasiłku rodzinnego, również w wysokości tysiąca złotych. Od listopada wzrasta także kwota comiesięcznych zasiłków rodzinnych na dzieci - o 20-30 złotych, w zależności od ich wieku.

bETbNmoO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)