Notowania

koncerty
04.12.2009 18:46

Benedykt XVI na koncercie z okazji 20-lecia upadku muru berlińskiego

Według Benedykta XVI to chrześcijanie przyczynili się do tego, że po okresie narodowego socjalizmu i II wojnie światowej doszło w Niemczech do duchowo-politycznej odnowy. Papież mówił o tym na zakończenie koncertu z okazji 60. rocznicy powstania RFN i 20-lecia upadku muru berlińskiego. Odbył się on wieczorem w Kaplicy Sykstyńskiej z udziałem prezydenta Niemiec Horsta Köhlera.

Podziel się
Dodaj komentarz

Papież mówił, że pokojowy rozwój RFN zawdzięcza konstytucji, zobowiązującej obywateli do stawiania na pierwszym miejscu godności człowieka, szacunku dla małżeństwa i rodziny oraz tego, co jest święte dla innych.

Benedykt XVI podkreślił, że jest to zasługą katolików i życzył, by nadal angażowali się oni w życie publiczne. Wspominając mur berliński papież nazwał go "granicą śmierci", która przez tyle lat dzieliła jego ojczyznę i siłą oddalała od siebie ludzi, rodziny, bliskich i przyjaciół. Upadek muru, dodał papież, był nieoczekiwanym świtem wolności po długiej i bolesnej nocy przemocy i ucisku ze strony systemu totalitarnego.

W programie koncertu, którego wykonawcami był chór z Augsburga i orkiestra kameralna z Monachium, znalazły się fragmenty Oratorium Bożonarodzeniowego Jana Sebastiana Bacha.

Tagi: koncerty, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz