Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Berlin: Debata na temat pokojowej rewolucji 1989 roku

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu polityków, historyków i ludzi kultury z Niemiec i krajów Europy Środkowo-Wschodniej dyskutuje w Berlinie na temat pokojowej rewolucji 1989 roku. Jednym z wiodących tematów debaty jest sposób postrzegania wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w różnych krajach regionu.

Historyk Paweł Machcewicz, który z ramienia rządu kieruje pracami nad utworzeniem muzeum drugiej wojny światowej, powiedział, że po 20 latach od przełomu 1989 roku Polska jest pełnoprawnym uczestnikiem politycznego i gospodarczego życia Europy. Natomiast polskie rozumienie historii XX wieku nadal różni się od jej interpretacji, na przykład w Niemczech. Machcewicz ocenił, że największy dystans dzieli oba kraje w kwestii świadomości historycznej.

Dlatego, jego zdaniem, w krajach Zachodu inaczej postrzega się znaczenie pokojowej rewolucji z 1989 roku. Jak powiedział, zachodni Europejczycy, w tym Niemcy, nie rozumieją, że z polskiego punktu widzenia przemiany roku 1989 roku oznaczały faktyczne zakończenie drugiej wojny światowej i przezwyciężenie jej konsekwencji.

Z taką interpretacją nie zgodził się były enerdowski dysydent, a obecnie polityk SPD Markus Meckel. W jego ocenie, nie można na tej samej płaszczyźnie stawiać obu dwudziestowiecznych totalitaryzmów - faszystowskiego i komunistycznego.

Organizatorami konferencji są Instytut Polski w Berlinie oraz Instytut Goethego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)